PPB2-4407/I/31/2005 - Prawo do stosowania kas fiskalnych wniesionych do spółki aportem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2005 r. Izba Skarbowa w Katowicach PPB2-4407/I/31/2005 Prawo do stosowania kas fiskalnych wniesionych do spółki aportem.

"(...) Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, wskazuje że przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę osobową wiązać się będzie z zaprzestaniem przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, z jednoczesnym rozpoczęciem wykonywania tych czynności przez nowego podatnika, o którym również mowa w art. 15 powołanej ustawy, będącego spółką osobową. Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1) przekształcenia innej osoby prawnej,

2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przy czym zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt 2 cytowanej ustawy § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Artykuł 93e ustawy Ordynacja podatkowa stanowi jednak, iż przepisy art. 9393d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy (...) nie stanowią inaczej. Zgodnie z treścią przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych przepisów ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP. Przy czym w oparciu o art. 12 ust. 1 tej ustawy NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

1) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobowa spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,

2) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną handlową.

Mając na uwadze brzmienie powyższych przepisów stwierdzić należy, iż numer identyfikacji podatkowej, w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki osobowej nie przechodzi na następcę prawnego. Tym samym następca prawny nie może korzystać w żadnym przypadku z NIP podatnika (osoby fizycznej). Stosownie do przepisu § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:

1) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych adres siedziby podatnika,

2) numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP).

Zatem jak wynika z powołanych przepisów rozporządzenia Ministra Finansów, wykorzystanie kas rejestrujących będących dotychczas własnością podmiotu osoby fizycznej, przez następcę prawnego, podatnika jest niemożliwe, z uwagi na to, iż numer identyfikacji podatkowej w przypadku przedmiotowego przekształcenia nie przechodzi na następcę prawnego. Następca prawny spółka osobowa - nie może korzystać w żadnym przypadku z NIP podatnika przekształcanego. Wykorzystanie tych samych kas rejestrujących będących dotychczas własnością podmiotu osoby fizycznej, przez następcę prawnego jest możliwe pod warunkiem: dokonania m.in. wymiany modułu fiskalnego kas".

Opublikowano: S.Podat. 2005/12/17