PP8/K/93 - Banderole - znakowanie wyrobów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 1993 r. Ministerstwo Finansów PP8/K/93 Banderole - znakowanie wyrobów.

W nawiązaniu do mojego poprzedniego pisma w tej samej sprawie oraz kierując się przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30.06.1993 r. w sprawie szczególnego nadzoru podatkowego nad wytwarzaniem, obrotem i importem niektórych wyrobów oraz podatku akcyzowego od tych wyrobów (Dz. U. Nr 59, poz. 275, Nr 69, poz. 333 i Nr 81, poz. 381) i prawa celnego - pragnę przedstawić poniżej Panu Prezesowi stanowisko Ministerstwa Finansów w pewnych kwestiach dotyczących banderolowania importowanych wyrobów spirytusowych i tytoniowych (papierosów).

1. Dla ograniczenia negatywnych i niepożądanych skutków jakie mogą powstać przy sprowadzaniu z zagranicy wyrobów spirytusowych i tytoniowych w związku z wprowadzonym z dniem 1 września 1993 r. zakazu sprowadzania takich wyrobów bez banderol skarbowych akcyzy - Ministerstwo Finansów mając na uwadze cel banderolowania wyrobów uznaje za uzasadnione potrzebę ochrony interesów legalnych importerów dopuszczenie wyjątkowo, jedynie i tylko we wrześniu 1993 r. do sprowadzenia takich wyrobów bez banderol do składu celnego oraz obszaru wolnocłowego, jeżeli wyroby te zostały przed dniem 1 września 1993 r. zakupione za granicą oraz przed tym dniem wysłane do kraju, a dotarły do granicy Polski po dniu 1 września 1993 r. nie później jednak niż do dnia 30 września 1993 r.

2. Zakaz sprowadzania bez banderol importowanych wyrobów spirytusowych i tytoniowych nie dotyczy tych wyrobów sprowadzanych do składu celnego oraz obszaru wolnocłowego, które są przeznaczone do sprzedaży w sklepach wolnocłowych na terenie wolnego obszaru celnego oraz do sprzedaży lub do podawania na promach, statkach i samolotach w rejsach (lotach) zagranicznych.

3. Do składów celnych i obszarów wolnocłowych nie mają zastosowania przepisy § 18 ww. rozporządzenia Ministra Finansów nakładających m.in. na podmioty gospodarcze obowiązek sporządzenia spisu posiadanych na dzień 30 września 1993 r. importowanych wyrobów spirytusowych i tytoniowych oraz prowadzenia bieżącego spisu posiadanych i zbywanych takich wyrobów.

4. Obowiązek banderolowania importowanych wyrobów spirytusowych i tytoniowych w składach celnych i obszarach wolnocłowych dotyczy tylko wyrobów przeznaczonych do zbycia na rynku krajowym.

5. Importowane wyroby spirytusowe i tytoniowe znajdujące się w składach celnych i obszarach wolnocłowych mogą być na zasadach tranzytu przekazywane bez banderol lub z banderolami pomiędzy składami celnymi, obszarami wolnocłowymi oraz pomiędzy składami celnymi a obszarami wolnocłowymi.

6. W razie banderolowania wyrobów w składzie celnym lub na obszarze wolnocłowym pod nadzorem celnym wydaje się uzasadnione, aby w ramach współdziałania, urzędy kontroli skarbowej były uprzednio o tym zawiadamiane przez urzędy celne. Formy współdziałania urzędu kontroli skarbowej w zakresie banderolowania wyrobów w składzie celnym lub obszarze wolnocłowym podlegającym nadzorowi urzędowi celnemu powinny być każdorazowo uzgadniane pomiędzy zainteresowanymi urzędami.

Ze względu na wagę poruszonych problemów z punktu widzenia wdrażania banderolowania opakowań jednostkowych importowanych wyrobów spirytusowych i tytoniowych (papierosów) będę zobowiązany Panu Prezesowi za zajęcie stanowiska w przedstawionych kwestiach w możliwie najkrótszym czasie.

Opublikowano: S.Podat. 1997/10/46