PP7-7253/272/00/JC - (bez tytułu).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2000 r. Ministerstwo Finansów PP7-7253/272/00/JC (bez tytułu).

Art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) postanawia, że podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1, do czasu rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, tracą prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 % podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Tak więc z treści tego zapisu wynika, że utrata prawa do obniżenia podatku należnego może mieć zastosowanie w przypadku naruszenia terminu rozpoczęcia ewidencjonowania i to w ograniczonym czasie, tj. do okresu od dnia powstania obowiązku do dnia rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Nie można natomiast rozciągać ww. instytucji do naruszeń wynikających z niepoprawnego zaprogramowania paragonu fiskalnego (niezgodne z wymogami zaprogramowanie nazwy towaru lub usługi).

Należy przy tym wyjaśnić, że zarówno rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 39, poz. 178 ze zm.) obowiązujące do dnia 31 grudnia 1999 r. w § 5 pkt 6, jak i aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1999 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 109, poz. 1249) w § 4 pkt 6 lit. e) określa jednoznacznie, że na paragonie fiskalnym ma znajdować się nazwa towaru lub usługi. Przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć (zgodnie ze "Słownikiem Języka Polskiego" PWN) nazwę jednostkową (tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat). Oznacza to, że używanie nazw grup towarowych zamiast jednoznacznie definiującej towar lub usługę nazwy indywidualnej jest naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 3 aktualnie obowiązującego rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków.

Minister Finansów w piśmie kierowanym do Izb i Urzędów Skarbowych i Urzędów Kontroli Skarbowej znak PP7-7253/240/94 z dnia 7 września 1994 r. poinformował, że nazwa na paragonie drukowanym przez kasę powinna być tak skonstruowana, aby poprzez tę nazwę towaru (usługi) i odpowiadającą mu cenę można było określić indywidualnie zakupiony towar.

Pismo to nie zawiera zgody Ministerstwa Finansów, że dopuszcza się zastępowanie indywidualnej nazwy towaru (usługi) nazwą grupy towarowej, zwłaszcza w sytuacji potencjalnego zagrożenia, że może to być wykorzystywane do nadużyć w zakresie niepoprawnego przyporządkowania towaru lub usługi do właściwych stawek podatkowych.

Należy podnieść, że jest to samowolne działanie podatników liczących na brak kontroli służb skarbowych w tym zakresie.

Należy wskazać, że zaprogramowanie nazwy towaru (usługi) niezgodnie z ww. wymogami wyczerpuje przesłanki wadliwego prowadzenia ewidencji. Należy więc rozważyć zasadność zastosowania przepisów art. 53 § 22 w związku z art. 61 § 3 Kodeksu karnego skarbowego.

Opublikowano: S.Podat. 2003/1/39