PP7-7253/240/94 - Problemy z wdrażaniem kas rejestrujących.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 1994 r. Ministerstwo Finansów PP7-7253/240/94 Problemy z wdrażaniem kas rejestrujących.

W związku z pytaniami dotyczącymi problemów związanych z wdrażaniem kas rejestrujących Ministerstwo Finansów informuje i wyjaśnia:

1. Ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podlega całość obrotu podatnika, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) z wyłączeniem sprzedaży i świadczenia usług dokumentowanych fakturami VAT. Oznacza to że:

– sprzedaż towarów i świadczenie usług dokumentowanych rachunkami uproszczonymi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej musi być ewidencjonowana w kasie,

– podatnik musi prowadzić rejestr sprzedaży lub inne urządzenie ewidencyjne dotyczące sprzedaży dokumentowanej fakturami VAT oraz rachunkami uproszczonymi na rzecz innych podatników niż wymienieni w art. 29 ust. 1 ustawy,

– w przypadku gdy nabywca otrzymał paragon kasowy, a następnie zażądał wystawienia faktury VAT lub rachunku uproszczonego wystawienie tych dokumentów jest uzależnione od zwrotu paragonu.

2) Urzędem skarbowym, w którym należy dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej w celu przydzielenia numeru ewidencyjnego jest urząd właściwy dla podatnika w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy. W przypadku nadania numeru kasie przez inny urząd skarbowy, urząd skarbowy obowiązany jest poinformować o tym fakcie urząd właściwy dla podatnika. Urząd Skarbowy nie będący właściwym urzędem w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy, na terenie którego podatnik stosuje kasy rejestrujące może zażądać od właściwego dla podatnika urzędu informacji o numerach stosowanych kas.

3. W przypadku zmiany właściwości urzędu dla podatnika kasę należy wyrejestrować z dotychczasowego urzędu i zarejestrować w nowym. Numer ewidencyjny kasy nadany w poprzednim urzędzie nie może być ponownie wykorzystany. Zmiany te muszą być wpisane do książki kasy w celu uniknięcia ponownych odliczeń z tytułu zakupionych kas.

4. Podatnicy rozpoczynający rejestrację obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących - do chwili wprowadzenia wszystkich kas - rozliczają podatek należny według struktury zakupów.

5. Nazwa na paragonie drukowanym przez kasę powinna być tak skonstruowana, aby poprzez tę nazwę i odpowiadającą jej cenę można było konkretnie określić zakupiony towar.

6. Podatnik kończący działalność gospodarczą może zwrócić odpłatnie kasy rejestrujące jedynie uprawnionemu producentowi, importerowi lub dystrybutorowi. Przed zakończeniem działalności powinien być dokonany raport okresowy z całego okresu działania kasy - w obecności urzędnika skarbowego i serwisanta. Raport ten powinien być przechowywany w urzędzie skarbowym właściwym dla podatnika. Jeżeli zakończenie działalności przedsiębiorstwa państwowego następuje w wyniku likwidacji, o której mowa w art. 37 ust. 1 pkt 3 ustawy z 19 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 298 z późn. zm.), kasy mogą być nabywane ponownie wraz z zakupem przedsiębiorstwa lub jego części.

7. W przypadku gdy miejsce użytkowania kasy rejestrującej nie może być jednoznacznie określone, na przykład przy sprzedaży kiermaszowej czy obwoźnej, kasa powinna być zarejestrowana w urzędzie właściwym dla podatnika i mieć zaprogramowaną w nagłówku nazwę i adres siedziby głównej podatnika.

8. W nawiązaniu do § 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących z dnia 27 maja 1994 r. (Dz. U. Nr 65, poz. 278) ilość kas, jaka powinna być zainstalowana w pierwszym miesiącu istnienia obowiązku, powinna być wyliczona jako jedna dwudziesta całości kas jaką powinien posiadać podatnik, z wyłączeniem tej ilości, która została zainstalowana wcześniej i której zostały nadane numery ewidencyjne przez odpowiednie urzędy skarbowe.

9. W § 4 ust. 1 lp. 10 (w tabeli) ww. rozporządzenia określenie "program finansowo-księgowy" należy rozumieć jako dowolny program magazynujący dane o sprzedaży do celów księgowych.

10. W przypadku gdy podatnik ewidencjonuje tylko część obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia, obrót oraz podatek należny zaewidencjonowany w tych kasach nie może odbiegać w sposób istotny od utargów osiąganych w danym punkcie sprzedaży przed zainstalowaniem kas. W przypadku gdy obrót i podatek należny zaewidencjonowany w tych kasach jest znacznie niższy od wielkości tych utargów, stanowi to naruszenie przepisów ww. rozporządzenia.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/6/25