PP7-7253/010/94 - Ewidencjonowanie obrotu i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 1994 r. Ministerstwo Finansów PP7-7253/010/94 Ewidencjonowanie obrotu i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W związku z ujawniającymi się problemami związanymi z wdrażaniem obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku od towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących - Ministerstwo Finansów wyjaśnia i informuje:

1. Zgodnie z § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 115, poz. 511) na paragonie musi występować nazwa towaru. W przypadku podatników prowadzących jedynie ewidencję wartościową sprzedawanego towaru, nazwę można skonstruować np. na podstawie grupy zasadniczej SWW (4 pierwsze symbole), a w razie potrzeby jeszcze uściślić. Należy jednak zwrócić uwagę, aby w grupie towarów opisanych daną nazwą, nie istniały dwa towary o różnych stawkach VAT. Nazwę spełniającą powyższe wymogi można zaprogramować w kasie i sprzedaż prowadzić poprzez zmienną cenę.

2. W przypadku, gdy podatnik korzysta z czasowego zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku od towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 września 1993 r. w sprawie czasowego zwolnienia niektórych grup podatników z obowiązku ewidencji obrotu i kwot podatku od towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 92, poz. 427 i Nr 115, poz. 512) - zwolnienie to dotyczy podatnika niezależnie od rodzaju prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

3. Czasowe zwolnienie podatnika od obowiązku stosowania kas rejestrujących, określone w rozporządzeniu Ministra Finansów wymienionym w pkt 2, nie pociąga za sobą utraty przez podatnika prawa do odliczenia od ceny zakupu kasy rejestrującej kwot określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie zasad i warunków oraz trybu i sposobu odliczania od podatku od towarów i usług kwot wydatkowanych przez podatników przy nabyciu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 39, poz. 177).

4. Dobrowolne (nie wynikające z obowiązku) stosowanie przez podatnika kas rejestrujących uprawnia go do korzystania z prawa do odliczania kwot przysługujących przy ich zakupie. Przyjęcie przez podatnika obowiązku stosowania kas rejestrujących jest równoznaczne z przyjęciem do przestrzegania wszystkich wymogów z tym związanych.

5. Podatnicy, którzy stosownie do art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599) osiągnęli za trzy kwartały 1993 r. obroty w wysokości przekraczającej 20 mld zł, obowiązani są zainstalować kasy rejestrujące z dniem 1 stycznia 1994 r. niezależnie od późniejszej wysokości osiąganego przez nich obrotu. Nie dotyczy to podatników, którym termin stosowania kas rejestrujących został przesunięty w wyniku czasowego ich zwolnienia od tego obowiązku, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 września 1993 roku (Dz. U. Nr 92, poz. 427 i Nr 115, poz. 512) - do czasu upływu tego zwolnienia, a także podatników, którzy zakończyli działalność gospodarczą przed 1 stycznia 1994 r.

6. Podatnicy stosujący kasy rejestrujące, nabywający je w drodze leasingu, nie mogą korzystać z uregulowań dotyczących odpisu kwot podatku (o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 roku - Dz. U. Nr 39, poz. 177) związanych z zakupem kas rejestrujących. Kasa rejestrująca jest urządzeniem podatnika i nie może stanowić własności osób trzecich.

7. Nie dopuszcza się stosowania zwrotów poprzez kasę rejestrującą. Podatnicy do tych celów winni wykorzystać kasy dotychczas stosowanie. Zwrot towarów (usług) zakupionych następuje w drodze odrębnie prowadzonej ewidencji.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/5/28