PP4-760-4/99/WB - Faktury korygujące w podatku akcyzowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 1999 r. Ministerstwo Finansów PP4-760-4/99/WB Faktury korygujące w podatku akcyzowym.

W celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

1. W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 157, poz. 1035), Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że podstawą do obniżenia należnego podatku akcyzowego jest faktura z wyszczególnioną kwotą podatku akcyzowego zawartego w cenie netto zakupionego towaru lub dokument celny SAD. Zgodnie z § 44 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024 ze zm.) w przypadku konieczności poprawienia jakiejkolwiek pozycji faktury wystawia się fakturę korygującą. W związku z tym, w przypadku braku wyszczególnienia na fakturze kwoty podatku akcyzowego jako elementu ceny towaru, należy wystawić fakturę korygującą zawierającą kwotę podatku akcyzowego. Tak skorygowana faktura może w określonym przypadku stanowić podstawę do pomniejszenia należnego podatku akcyzowego o podatek zapłacony, np. przez importera towaru. W przypadku gdy zaimportowano samochód osobowy w 1998 r., od którego zapłacono podatek akcyzowy, a podatek ten nie został wyszczególniony na fakturze przy sprzedaży tego samochodu dealerowi, należy dokonać korekty tej faktury, polegającej na wyszczególnieniu kwoty akcyzy zapłaconej od tego samochodu.

2. Podatnicy sprzedający samochody osobowe zgodnie z § 18 ust. 5 pkt 10, ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998 r. mogą obniżyć należny podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu, a także zapłacony od importu tych towarów. Podstawą do obniżenia należnego podatku akcyzowego jest faktura z wyszczególnioną kwotą podatku akcyzowego zawartego w cenie netto zakupionego towaru lub kwota podatku pobranego przez urząd celny (wynikającego z dokumentu celnego SAD). W związku z tym dealer będzie mógł obniżyć kwotę należnego podatku akcyzowego o podatek akcyzowy zawarty w cenie zakupu innego samochodu. W miesiącu rozliczeniowym można jednak obniżyć kwotę podatku akcyzowego tylko do wysokości podatku należnego za dany miesiąc. Ewentualna nadwyżka podatku akcyzowego zawartego w cenach zakupu może być rozliczona w okresach następnych.

Należy jednak podkreślić, iż w przypadku gdy np. dealer zmieni homologację samochodu osobowego na samochód ciężarowy, kwota podatku akcyzowego zawarta w cenie jego zakupu nie może stanowić podstawy od obniżenia podatku należnego, ponieważ przy sprzedaży tego samochodu nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1999/2/21