PP3-8224-944/95/EO - Zasady ustalania podatku należnego i wykazywanie go w fakturach.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8224-944/95/EO Zasady ustalania podatku należnego i wykazywanie go w fakturach.

W celu zapewnienia jednolitości stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 ze zm.) uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

1. Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 3a i 3b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega również wydanie towaru lub świadczenie usługi w zamian za wierzytelność, a także wydanie towaru lub świadczenie usługi, w miejsce świadczenia pieniężnego. Czynności te podlegają opodatkowaniu od 16 stycznia 1995 r., czyli od wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. o zmianie ustawy od podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 132, poz. 670). Od tej daty obowiązuje również prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach i dokumentach odprawy celnej związanych z wydaniem wymienionych towarów i usług, gdyż są to czynności podlegające opodatkowaniu. Przed nowelizacją czynności te nie były opodatkowane, co oznacza, że pozbawiały podmioty wydające te towary i świadczące usługi prawa do odliczenia.

2. Znane są jednak przypadki, że podatnicy wydający towary lub świadczący usługi w zamian za wierzytelność lub w miejsce świadczenia pieniężnego traktowali przed wejściem w życie powyższej nowelizacji te czynności, jako podlegające opodatkowaniu i wystawiali faktury VAT lub rachunki uproszczone. Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę albo rachunek uproszczony, w którym wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku. Przepis ten powoduje, że czynności te dobrowolnie przekształciły się w czynności podlegające opodatkowaniu. W związku z wątpliwościami, czy wymienione czynności opodatkowane na tej podstawie rodzą prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury zakupu lub dokumentu odprawy celnej, uprzejmie wyjaśniam, że powstanie obowiązku podatkowego na podstawie art. 33 ustawy z 8 stycznia 1993 r. skutkuje powstaniem prawa do odliczenia na zasadach ogólnych.

3. W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi § 20 ust. 1 pkt 10 oraz ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1994 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 133, poz. 688 ze zm.) uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

– w powyższym przepisie zostały określone dwie równorzędne zasady: w fakturze VAT wykazuje się kwotę podatku od sumy wartości netto sprzedaży z podziałem na poszczególne stawki podatkowe, oraz że wszystkie kwoty podane w fakturze muszą być zaokrąglone do pełnych groszy (§ 20 ust. 5);

– gdy podatnik określa w fakturze kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych pozycji (wierszy) faktury kwota podatku należnego będzie wynikać z podsumowania kwot określonych w poszczególnych pozycjach (wierszach). W tej sytuacji ma zastosowanie § 20 ust. 5 powołanego rozporządzenia dotyczący stosowania zaokrągleń, bowiem suma zgodna z prawem zaokrąglonych kwot jest również zgodna z prawem;

– jeżeli podatnik ustalił w fakturze kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży określonych w poszczególnych pozycjach (wierszach) faktury, zaokrąglając je zgodnie z powołanym § 29 ust. 5 rozporządzenia i jednocześnie ustalił kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży, która ze względu na stosowane zaokrąglenie odbiega od sumy kwot w poszczególnych pozycjach (wierszach), faktura wystawiona jest wówczas zgodnie z tym rozporządzeniem.

Uprzejmie informuję, że powyższe metody określenia kwoty podatku należnego w fakturach VAT są prawidłowe oraz zgodne z wyżej wymienionym rozporządzeniem.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/1/29