PP3-8222-273/96 - Czynności związane z tworzeniem podmiotów gospodarczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 1996 r. Ministerstwo Finansów PP3-8222-273/96 Czynności związane z tworzeniem podmiotów gospodarczych.

W art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., zawierającym katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, czynność wniesienia udziału, wkładu lub aportu do spółek prawa cywilnego lub handlowego dla ich ukonstytuowania się nie została wymieniona.

Zatem, czynności nie mieszczące się w ramach art. 2 cyt. ustawy nie stanowią czynności opodatkowanych. Uznanie, iż wniesienie części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki akcyjnej musi poprzedzać czynność przekazania tej części na potrzeby osobiste osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, jest uznaniem nieuprawnionym. Przekazanie przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą składników majątku związanych z tą działalnością (środków trwałych, wyposażenia, wyrobów gotowych, zapasów) w formie aportu do spółki akcyjnej jest dopuszczalne jako czynność bezpośrednia bez poprzedzającej ją innej czynności, polegającej na przekazaniu tych składników na potrzeby osobiste. Nawet gdyby przyjąć, że dla skutecznego wniesienia aportu dla spółki prawa handlowego jako przekazania składników majątku z jednej firmy (w tym wypadku osoby fizycznej) do drugiej firmy (spółki akcyjnej), wymagana jest jakakolwiek inna czynność, to nie można automatycznie uznać, iż musi to być wyłącznie czynność dotycząca przekazania składników majątku na potrzeby osobiste podatnika. Termin "potrzeby osobiste" należy rozumieć w ścisłym związku z potrzebami osoby jako jednostki ludzkiej (por. Słownik Języka Polskiego PWN Warszawa 1995 r.). Nie można bowiem każdego przekazania składników majątku traktować w pierwszej kolejności jako przekazania na potrzeby osobiste. Taka interpretacja byłaby bowiem niezgodna z unormowaniem zawartym w art. 2 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: S.Podat. 1998/12/18