PP3-8221-662/96/MB - Małżonkowie prowadzący działalność bez zawarcia umowy spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 1996 r. Ministerstwo Finansów PP3-8221-662/96/MB Małżonkowie prowadzący działalność bez zawarcia umowy spółki cywilnej.

W odpowiedzi na pismo dotyczące prowadzenia przez małżonków działalności gospodarczej bez zawarcia umowy spółki cywilnej Ministerstwo Finansów, na podstawie art. 238 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 276 ze zm.) uprzejmie informuje:

1) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą, nie mające w związku z prowadzeniem tej działalności zawiązanej spółki cywilnej, nie może być traktowane jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702) oraz ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem małżonkowie w omawianej sytuacji nie zawarli umowy spółki cywilnej, to zgodnie z zasadami ewidencji i identyfikacji podatników, określonymi w ustawie o NIP, na każdym z małżonków - jeżeli każdy z nich zachowuje status niezależnego podatnika - spoczywa obowiązek ewidencyjny, w tym zwłaszcza obowiązek wystąpienia o nadanie odrębnego NIP;

2) uwzględniając powyższe w świetle ustawy o NIP oraz ustawy o VAT w przypadku wspólnego podejmowania od 1996 r. działalności gospodarczej przez oboje małżonków, względnie przystąpienia drugiego małżonka, małżonkowie uzyskujący dwa odrębne numery NIP, mają obowiązek podawać jako numer właściwy na fakturach i rachunkach uproszczonych, gdy wystawienie tych dokumentów związane jest ze wspólnym prowadzeniem działalności gospodarczej - numer nadany temu z małżonków, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest podatnikiem podatku VAT lub akcyzowego;

3) podkreślenia wymaga, że domniemana spółka cywilna małżeńska, ani żaden z małżonków nie może ponieść negatywnych konsekwencji w postaci opodatkowania towarów na zasadach, o których mowa w art. 6a ustawy o VAT. W szczególności faktury i dokumenty celne, wystawiane z wcześniej nadanym numerem identyfikacyjnym na domniemaną małżeńską spółkę cywilną, stanowią podstawę do pomniejszania podatku należnego o wynikający z nich podatek naliczony.

Opublikowano: S.Podat. 1998/12/73