PP3-8218/80/96/MR - Struktura zakupów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 1996 r. Ministerstwo Finansów PP3-8218/80/96/MR Struktura zakupów

Odpowiadając na pismo z 5 stycznia 1996 r., znak IS.I. 7336/4/96, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 30 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej różnymi stawkami nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 29 ust. 1. Mogą w celu obliczenia podatku należnego dokonać podziału sprzedaży w danym miesiącu w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego miesiąca, w którym dokonano zakupu. Dla obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek.

Wyżej przytoczony przepis nie stanowi w sposób szczególny o podstawie opodatkowania, jaką przyjmuje się w takim przypadku. W związku z powyższym, jeżeli podatnik dokumentuje część sprzedaży rachunkami uproszczonymi czy fakturami VAT i odprowadza podatek należny na podstawie tych dokumentów, natomiast uproszczoną metodę obliczenia podatku stosuje jedynie do sprzedaży nieudokumentowanej, to na gruncie obowiązujących przepisów ten sposób ustalania kwoty podatku należnego jest dopuszczalny.

Prawidłowe jest również ustalanie kwoty podatku należnego w sposób uproszczony, tj. na podstawie tzw. struktury zakupów stosując ją do całego obrotu, również do dokumentowanego fakturami i rachunkami uproszczonymi.

Opublikowano: Węgrzyn M.: Podatek VAT w orzecznictwie NSA, w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów, Vademecum Podatnika nr 77, Warszawa 1996, s. 192