PP3-8218-1542/95/MR - Zwolnienie spadkobiercy z obowiązku określonego w art. 6a ustawy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8218-1542/95/MR Zwolnienie spadkobiercy z obowiązku określonego w art. 6a ustawy.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi art. 6a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

1. Przepis art. 6a w ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji, które po nabyciu nie zostały odsprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego - na podstawie odrębnych przepisów - do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli zaprzestanie wykonywania czynności następuje w wyniku śmierci podatnika, zawiadomienia zgodnie z art. 9 ust. 5 powołanej ustawy dokonuje jego następca prawny. Jednak następca prawny nie jest obowiązany do uiszczenia podatku, o którym mowa w ww. art. 6a ustawy. Należy bowiem brać pod uwagę przepis art. 40 i 44 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 ze zm.). Przepisy te ustanawiają odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy. Obejmują one jednak swoim zakresem tylko te zobowiązania podatkowe, które powstały za życia spadkodawcy. Natomiast zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług, które powstaje na podstawie art. 6a cytowanej ustawy jest zobowiązaniem, które zaistnieje dopiero po śmierci spadkodawcy, stąd spadkobiercy nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

2. Następca prawny, który będzie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną uprzednio przez spadkodawcę, utraci jednak prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego z dokumentów wystawionych spadkodawcy. Faktury VAT w pozycji kupujący będą zawierały bowiem dane dotyczące spadkodawcy, czyli osoby, która została skreślona z ewidencji podatników.

W związku z powyższym zaleca się, aby w takich przypadkach właściwe urzędy skarbowe wydawały spadkobiercom, kontynuującym działalność gospodarczą, decyzje o zaniechaniu ustalania i poboru należnego podatku od towarów i usług do kwoty podatku naliczonego nie rozliczonego do chwili śmierci spadkodawcy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/3/20