PP3-8218-1081/95/MR - Zgłoszenie rejestracyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 1995 r. Ministerstwo Finansów PP3-8218-1081/95/MR Zgłoszenie rejestracyjne.

(...) Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 5 cyt. ustawy są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2 złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjne - nie dotyczy to podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 i 6 lub wykonujących wyłącznie czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1. Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie rejestracyjne i nadaje podatnikowi numer identyfikacyjny.

Art. 5 ust. 1 cyt. wyżej ustawy stanowi natomiast, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne. W sytuacji współmałżonków podatnikiem podatku od towarów i usług może być każdy ze współmałżonków odrębnie jako osoba fizyczna lub "małżeństwo", które traktowane jest jako inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, gdyż domniemuje się, że współmałżonkowie działają w ramach działalności jako spółka cywilna.

Stąd w sytuacji gdy działalność gospodarczą prowadził jeden ze współmałżonków będący podatnikiem podatku od towarów i usług a następnie do działalności tej przystąpił drugi ze współmałżonków, wówczas dla celów podatku od towarów i usług winna nastąpić zmiana zgłoszenia rejestracyjnego, a co za tym idzie zmiana numeru identyfikacji podatkowej.

Jednakże z uwagi na trudności przy interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w zakresie przystąpienia do działalności gospodarczej prowadzonej na imię innego ze współmałżonków drugiego współmałżonka należy zwrócić się do urzędu skarbowego o usankcjonowanie zaistniałego stanu faktycznego a następnie dopełnić wszystkich formalności, o których mowa wyżej.

Opublikowano: S.Podat. 1999/1/58