PP3-812-757/2002/AP/1152 - Pojęcie małego podatnika podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2002 r. Ministerstwo Finansów PP3-812-757/2002/AP/1152 Pojęcie małego podatnika podatku VAT

Z dniem 1 października 2002 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Ustawa ta wprowadza:

1) pojęcie małego podatnika, przez którego rozumie się podatnika, u którego wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych, kwoty odpowiadającej 800.000 EURO (tj. kwoty 3.079.000 zł), a w przypadku prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze - 30.000 EURO (tj. kwoty 115.000 zł),

2) możliwość wyboru, na wniosek małego podatnika:

a) kasowej metody rozliczenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług - po uprzednim pisemnym zawiadomieniu urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik ten będzie stosował metodę kasową,

b) składania deklaracji podatkowych, dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne - po uprzednim pisemnym zawiadomieniu urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana deklaracja kwartalna.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że możliwość wyboru zarówno kasowej metody rozliczenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, jak i rozliczenie tego zobowiązania za okresy kwartalne przez małego podatnika następuje na wniosek tego podatnika.

Zatem mały podatnik, który chciałby już w IV kwartale bieżącego roku skorzystać z uproszczonego sposobu rozliczenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, może po dniu ogłoszenia ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ale nie później niż do dnia 30 września 2002 r., złożyć pisemne zawiadomienie, o którym mowa w pkt 2) niniejszej informacji.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 20 września 2002 r. Nr 153, poz. 1272.

Przepisy wykonawcze do ww. ustawy wprowadzają obowiązek oznaczania faktur jako "FAKTURA VAT-MP", wystawianych przez małych podatników, którzy wybrali metodę kasową. Przepisy w tym zakresie opublikowano w Dzienniku Ustaw Nr 155.

Nieprzestrzeganie obowiązku oznaczania faktur jako "Faktura VAT-MP" przez małych podatników, którzy wybrali metodę kasową rozliczenia podatku od towarów i usług spowoduje skutki określone w art. 62 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 63, poz. 930, z późn. zm.).

Jednocześnie zwracam się z uprzejmą prośbą o bardzo pilne przekazanie powyższej informacji wszystkim urzędom skarbowym w celu jak najszybszego jej rozpowszechnienia wśród podatników.

Ponadto uprzejmie proszę o spowodowanie i dopilnowanie, aby w każdym urzędzie skarbowym powyższa informacja została zamieszczona w widocznym miejscu.

Mając na uwadze ogromne znaczenie odróżnienia w obrocie gospodarczym faktur wystawianych przez małych podatników, którzy wybrali metodę kasową - Ministerstwo Finansów uprzejmie prosi o:

- poinformowanie podatników, którzy złożą zawiadomienie o wyborze kasowej metody rozliczenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług o obowiązku oznaczania faktur jako "Faktura VAT-MP" oraz

- o skutkach określonych w art. 62 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 63, poz. 930, z późn. zm.), w przypadku nieoznaczania faktur jako "Faktura VAT-MP".

Opublikowano: LEX nr 6944