PP2-7405-164/98/TT - Sprzedaż towarów objętych procedurą składu celnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 1998 r. Ministerstwo Finansów PP2-7405-164/98/TT Sprzedaż towarów objętych procedurą składu celnego.

W związku z pismem z 19 lutego 1998 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Sprzedaż towarów zakupionych za granicą, objętych procedurą składu celnego - w rozumieniu przepisów ustawy z 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 ze zm.) - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli uprzednio nie powstał w stosunku do nich dług celny lub nie objęto ich inną procedurą celną: uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej, przetwarzania pod kontrolą celną.

Powyższe nie narusza postanowień art. 2 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zgodnie z którymi opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wprawdzie skład celny stanowi część terytorium RP, to dla określenia samego momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie towarów nie ma znaczenia fakt ich przywozu na terytorium RP, lecz sytuacje z jakimi cyt. ustawa z 8 stycznia 1993 r. wiąże powstanie obowiązku podatkowego.

Pierwszym momentem do opodatkowania towarów sprowadzanych z zagranicy jest moment powstania długu celnego lub moment objęcia towarów procedurą celną: uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej, przetwarzania pod kontrolą celną zgodnie z przepisami Kodeksu celnego - art. 6 ust. 7 i 7a cyt. ustawy z 8 stycznia 1993 r.

Dodatkowo zaś podatnikiem w imporcie towarów są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku gdy na podstawie odrębnych przepisów, importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną lub uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami (art. 5 ust. 1 pkt 3 i 3a ww. ustawy z 8 stycznia 1993 r.).

W związku z powyższym, uwzględniając łącznie przepisy w zakresie definicji importu towarów, momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i podatnika w imporcie towarów, należy stwierdzić, że do chwili powstania obowiązku podatkowego w imporcie towarów czynność sprzedaży towarów sprowadzonych do składu celnego z zagranicy nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opublikowano: S.Podat. 1998/12/8