PP2 - 443-55/03 - Prawo do otrzymania zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2003 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy PP2 - 443-55/03 Prawo do otrzymania zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo dnia 21 października 2003 r. (wpływ do Urzędu 28 października 2003 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

W przedmiotowym piśmie zwrócił się Pan z zapytaniem, czy w przypadku zgłoszenia likwidacji działalności gospodarczej przysługuje Panu prawo do otrzymania zwrotu na rachunek bankowy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Ponadto zapytuje Pan, czy fakt wydania przez organ podatkowy decyzji, w której odmówiono zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie 233.357,00 zł i orzeczono o przeniesieniu przedmiotowej kwoty na następny okres rozliczeniowy ma wpływ na zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym, gdy na mocy art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U nr 11, poz. 50 z późn. zm.), podatnik zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT.

Wmyśl art. 21 ust. 2 cyt. ustawy o VAT nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podlega zwrotowi przez urząd skarbowy w przypadku, gdy całość lub część sprzedaży towarów opodatkowanych jest stawką niższą od 22%.

Ponadto zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 3 cyt. ustawy podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych wyłącznie stawką, o której mowa w art. 18 ust. 1, u których podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego, przysługuje zwrot różnicy podatku z urzędu skarbowego w kwocie nie wyższej od kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Tylko w przypadku wypełnienia cytowanych wyżej warunków nałożonych przez ustawodawcę podatnik może ubiegać się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy. Jeżeli warunki te zostały przez podatnika spełnione to pomimo, że po złożeniu rozliczenia został on wykreślony zgodnie z art. 9 ust. 3 cyt. ustawy o VAT z rejestru podatników, ma prawo do zwrotu wykazanej w rozliczeniu różnicy podatku naliczonego nad należnym.

Powyższe stanowisko potwierdza Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 maja 2002 r. sygn. Akt III AZP 1/02 publikacja (Biul. SN 2002/5/5).

Wydana zaś przez Urząd decyzja, o której mowa w piśmie pozostaje bez wpływu na powstanie prawa do zwrotu w następnych okresach rozliczeniowych.

Należy ponadto podkreślić, że wysokość kwoty tzw. zwrotu bezpośredniego kreowana jest przez art. 21 ust. 2a i ust. 4 cyt. ustawy o VAT.

Dodatkowo organ podatkowy informuje, iż w przypadku, gdy podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, w myśl art. 19 ust. 4 cyt. ustawy o VAT podatek naliczony podlega w rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl