PP1/811-2036/00KSz - Zapłata należności za produkty rolne warunkiem odliczenia podatku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2001 r. Ministerstwo Finansów PP1/811-2036/00KSz Zapłata należności za produkty rolne warunkiem odliczenia podatku

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi przepisów ustawy z 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 68, poz. 805), wprowadzającej zmiany do ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.), na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 33b ust. 4 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych podatek naliczony, pod warunkiem że zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, przy spełnieniu uwarunkowań określonych w tym przepisie.

Wymóg dokonania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego na podstawie art. 33b ust. 6 ww. ustawy nie dotyczy przypadków, gdy należności z tytułu dostaw produktów rolnych zostaną skompensowane z należnościami z tytułu:

- sprzedaży towarów, w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. (np. nasion, maszyn, urządzeń rolniczych, środków dezynfekcyjnych),

- świadczenia jednoznacznie sklasyfikowanych usług - w związku z art. 4 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. (np. usług rolniczych, transportowych). Natomiast katalog kompensat, określony w art. 33b ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie obejmuje:

- należności i potrąceń (nie związanych z towarami i usługami sprzedawanymi rolnikowi przez jednostki skupujące), tj. np. kwoty wierzytelności podlegające cesji, kary umowne, sumy egzekucyjne, sumy zabezpieczeń na rzecz osób trzecich (blokada należności rolnika), kwoty potrąceń z tytułu spłaty pożyczek lub dyspozycji przekazania spłaty rat kredytów bankowych, udziałów członkowskich w spółdzielni oraz wpłat uzupełniających itp.,

- świadczeń bliżej nie określonych z punktu widzenia metodologii obowiązującej w klasyfikacji usług związanych z różnego rodzaju składkami plantatorskimi, członkowskimi, stowarzyszeniowymi, na fundusze celowe branży (promocji, reklamy, inwestycji) itp.

W związku z powyższym podatnik nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, rozliczający podatek od towarów i usług z urzędem skarbowym, może powiększyć podatek naliczony tylko o taką kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, jaka odpowiada procentowi kwoty przekazanej na rachunek bankowy rolnika w stosunku do całej kwoty należności za produkty rolne, obejmującej również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Natomiast w przypadku wystąpienia złożonych rozliczeń, tj. gdy jednostka skupująca produkty rolne dokona zarówno sprzedaży towarów lub usług na rzecz rolnika ryczałtowego, jak i z kwoty należnej rolnikowi potrąci np. kwotę składki, to w takiej sytuacji podatek naliczony może być powiększony o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, jaka odpowiada procentowi kwoty przekazanej na rachunek bankowy rolnika powiększonej o kompensaty, o których mowa w art. 33b ust. 6, w stosunku do kwoty należności ogółem (wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku).

Opublikowano: D.Podatnika 2001/47/15