PP1-7207-547/93/SK - Koszty reprezentacji i reklamy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 1993 r. Ministerstwo Finansów PP1-7207-547/93/SK Koszty reprezentacji i reklamy.

W związku z zapytaniami dotyczącymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

1. Przekazanie na potrzeby reprezentacji i reklamy zakupionych uprzednio towarów (np. upominków wydawanych kontrahentom), jak również towarów własnej produkcji oraz świadczenie własnych usług na w/w cele, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i powinno być potwierdzone rachunkiem uproszczonym w celu obliczenia podatku należnego.

2. Jeżeli zakup towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy udokumentowany jest fakturą VAT, stanowi ona podstawę do odliczenia podatku naliczonego (wykazanego w tej fakturze) od podatku należnego.

Jeżeli zakup w/w towarów udokumentowany jest rachunkiem uproszczonym (lub zwykłym rachunkiem), odliczenie podatku naliczonego (od podatku należnego) nie przysługuje.

3. Jeżeli zakupienie usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy (np. obiadu dla kontrahentów w restauracji) udokumentowane jest fakturą VAT, stanowi ona podstawę do odliczenia kwoty podatku naliczonego (wykazanego w tej fakturze) od podatku należnego. Koszty reprezentacji i reklamy są w tym przypadku obciążone wartością netto usług.

W przypadku udokumentowania zakupu usług obcych (na potrzeby reprezentacji i reklamy) rachunkiem uproszczonym, koszty reprezentacji i reklamy powinny być obciążone ogólną sumą wykazaną w rachunku tj. łącznie z podatkiem od towarów i usług. W przypadku zakupu w/w usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy, podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania rachunku uproszczonego w celu obliczenia podatku należnego. W tym przypadku nie ma bowiem podatku należnego (nie występuje "przekazanie usług", o którym mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy).

4. Nie stanowi przekazania na potrzeby reprezentacji i reklamy oraz na potrzeby określone w art. 2 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy, przekazanie towarów lub innych rzeczowych składników majątku pracownikom, jeśli obowiązek ich wydania wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub jest zagwarantowane pracownikowi na mocy kodeksu pracy względnie innymi przepisami (dotyczy to zwłaszcza środków do utrzymania higieny podczas pracy w zakładzie, posiłków regeneracyjnych, odzieży roboczej i ochronnej, umundurowania służbowego, herbaty czy wody mineralnej zużywanej na terenie pracy).

Dotyczy to również przypadków zużywania towarów takich jak np. kawa czy herbata na terenie zakładu pracy. W tych przypadkach nie występuje zatem podatek należny.

5. Natomiast w pozostałych przypadkach przekazania towarów, wyrobów lub innych rzeczowych składników majątku (produkcji obcej lub własnej), które będą wykorzystywane poza zakładem pracy (w tym także w wypadku wydawania deputatów pracowniczych) oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste, czynności te podlegają opodatkowaniu i powinny być dokumentowane rachunkiem uproszczonym.

Opublikowano: S.Podat. 1996/12/8