PP1/448-344/04/I - Stawki podatku VAT od sprzedaży okien

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Lublinie PP1/448-344/04/I Stawki podatku VAT od sprzedaży okien

Pytanie podatnika dot. stawki podatku VAT od sprzedaży okien razem z usługą montażu.

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po dokonaniu zmiany udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie odpowiedzi zawartej w piśmie nr D-6/443/73/04 z dnia 26 sierpnia 2004 r., wyjaśniam:

Pytanie dotyczy zastosowania prawidłowej stawki do opodatkowania sprzedaży stolarki okiennej razem z usługą montażu przez podmiot nie będący producentem w/w towarów. Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniem tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, tj. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy). W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywanie czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi. Podatnik ma prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Przykładowo, z posiadanych informacji wynika, że montaż okien przez ich producenta w już istniejącym budynku jest klasyfikowany jako okna - w zależności od materiałów z jakich zostały wykonane, według następujących grupowań PKWiU:

- z drewna - PKWiU 20.30.11 - Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane

- z tworzyw sztucznych - PKWiU 25.23.14-50.1 - Okna i ich ościeżnice z tworzyw sztucznych dla budownictwa

- ze stali PKWiU 28.12.10-30 - Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe stalowe

- z aluminium PKWiU 28.12.10-50 -Drzwi, okna i ich futryny oraz progi drzwiowe aluminiowe.

W związku z powyższym należy stosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla tego towaru. W przypadku sprzedaży wymienionych w zapytaniu towarów wraz z ich montażem decydujące znaczenie dla zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT będzie miało prawidłowe zaklasyfikowanie według PKWiU dokonanej czynności. Jeżeli czynność ta zostanie zaklasyfikowana jako sprzedaż towaru prawidłowe będzie zastosowanie stawki właściwej dla tego towaru, a przypadku zakwalifikowania wykonanej czynności jako usługi - stawki właściwej dla tego rodzaju usługi. W przypadku usług montażu w budynku mieszkalnym - na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy - właściwa jest 7% stawka podatku VAT. obejmującą materiał (wyrób) budowlany wraz z usługą. Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności według klasyfikacji statystycznej. W przypadku wątpliwości w przedmiocie prawidłowego grupowania statystycznego wykonywanych czynności należy uzyskać stosowną opinię organu statystycznego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl