PP1/443-59/05/MI/41375 - Opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia swoim pracownikom i ich rodzinom zakupionych usług medycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2005 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PP1/443-59/05/MI/41375 Opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia swoim pracownikom i ich rodzinom zakupionych usług medycznych

Pytanie podatnika

Czy nieodpłatne świadczenie swoim pracownikom i ich rodzinom zakupionych usług medycznych stanowi czynność objętą regulacją ustawy o podatku od towarów i usług?

Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 12.05.2005 r. (doręczonego w dniu 18.05.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług,

stwierdza,

że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik następująco przedstawia stan faktyczny:

Spółka zawarła umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz zakładu pracy klienta lub pracowników, na podstawie której pracownicy Wnioskodawcy oraz niektórzy członkowie ich rodzin są uprawnieni do nieodpłatnego korzystania z usług medycznych świadczonych przez uprawnioną firmę. Zakres świadczeń jest zróżnicowany w zależności od stanowiska pracownika Spółki i jest szczegółowo określony. Za zakupione dla pracowników świadczenia zdrowotne Spółka płaci firmie świadczącej usługę miesięcznie zryczałtowane wynagrodzenie. Świadczenia zdrowotne udzielane są na rzecz osób wskazanych pisemnie przez Spółkę, jako osoby uprawnione, stosownie do wskazanego przez Spółkę zakresu świadczeń. Z treści umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych nie wynika, aby zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne było skalkulowane przy uwzględnieniu określonej liczby osób korzystających ze świadczeń oraz zakresu świadczeń (jest określone kwotowo i nie można obliczyć na jego podstawie kwoty przypadającej na świadczenia dla konkretnej osoby uprawnionej do świadczeń). Umowa zawiera natomiast postanowienie, że w przypadku zmiany zakresu świadczeń i/lub osób uprawnionych, firma świadcząca usługi zdrowotne dokona odpowiedniej korekty (zmniejszenia albo zwiększenia) wynagrodzenia. Nie określono jednak w umowie konkretnych zasad kalkulacji wynagrodzenia. Na fakturze VAT wystawianej co miesiąc przez firmę świadczącą usługi zdrowotne ujęte są w osobnych pozycjach:

- "profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami" wraz z dotyczącą jej zryczałtowaną kwotą wynagrodzenia,

- "usługi medyczne pakiety rodzinne" wraz z dotyczącą jej zryczałtowaną kwotą wynagrodzenia, przy czym zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, usługi ujęte na fakturze VAT są traktowane jako zwolnione od podatku od towarów i usług.

Z postanowień umowy wynika, że wynagrodzenie ryczałtowe należne jest firmie świadczącej usługi medyczne niezależnie od tego, czy osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń medycznych korzystają z tych świadczeń, czy też nie.

Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia, czy nieodpłatne świadczenie swoim pracownikom usług medycznych stanowi czynność objętą regulacją ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zapewnienie pracownikom (i ich rodzinom) nieodpłatnej opieki medycznej nie będzie dla Spółki stanowić czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W ocenie Spółki, przekazanie usług medycznych pracownikom nie wpływa na tzw. strukturę sprzedaży. Przekazanie tego typu usług jest czynnością poza zakresem podatku od towarów i usług i nie powinno być uwzględniane przy obliczaniu współczynnika, o którym mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Tutejszy Urząd potwierdza powyższe stanowisko.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W omawianym przykładzie dochodzi do nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników Spółki. Nieodpłatne świadczenie usług traktuje się jak odpłatne świadczenie usług wyłącznie w sytuacji łącznego spełnienia warunków wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:

- braku związku usługi z prowadzonym przedsiębiorstwem,

- istnieniu prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu usług.

W omawianym przypadku świadczenie usług medycznych można wprawdzie ocenić w kategorii świadczenia niezwiązanego z celami przedsiębiorstwa (usługi te nie są świadczone w ramach przedmiotu działalności firmy, wynikają m.in. z obowiązków nałożonych przez odrębne przepisy na pracodawcę względem pracownika). Podatnik nie korzysta z prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu usług medycznych, gdyż, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85) są zwolnione z opodatkowania. Z powyższego stanu faktycznego wynika, że nie zostały spełnione warunki do uznania w/w świadczeń na rzecz pracowników za odpłatne świadczenia usług, co oznacza, że nie podlegają one regulacji ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności te nie podlegają wykazywaniu w deklaracjach jako czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo odliczenia podatku, nie wpływają zatem na proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, orzeka się jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl