PP-III/440-11/06/PZ - Ewidencjonowanie sprzedaży komisowej samochodów używanych w systemie marży za pomocą kasy fiskalnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Lesznie PP-III/440-11/06/PZ Ewidencjonowanie sprzedaży komisowej samochodów używanych w systemie marży za pomocą kasy fiskalnej

Pytanie podatnika dotyczy ewidencjonowania sprzedaży komisowej samochodów używanych w systemie marży za pomocą kasy fiskalnej

Pismem z dnia 7 lutego 2006 r. /wpływ do urzędu: 9.02.2006 r./ Podatnik prowadzący AUTO KOMIS, zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że prowadzi sprzedaż komisową samochodów używanych nabywanych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Samochody te sprzedaje w systemie marży, ewidencjonując jednocześnie sprzedaż na kasie fiskalnej.

Podatnik uważa za prawidłowe ewidencjonowanie za pomocą kasy wartości brutto sprzedaży w stawce 0% bez rejestrowania prowizji i podatku VAT od niej, wartości te ewidencjonuje natomiast w oddzielnym rejestrze.

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik tut. Urzędu informuje:

Stosownie do art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, w tym także samochodów używanych spełniających warunki towaru używanego wg art. 120 ust. 1 pkt 4 podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy podatnik zgodnie z art. 120 ust. 10 cyt. ustawy o VAT używane samochody nabył od:

osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,

podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4 i 5,

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Dokumentem potwierdzającym dostawę opodatkowaną na zasadzie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT jest faktura wystawiona zgodnie z § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) tj. winna zawierać dane określone w § 9 ust. 1 pkt 1-5 i 12, oraz wyrazy "VAT marża". Należy zaznaczyć, że podatnik korzystający ze sposobu rozliczenia podatku VAT określonego w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostaw towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża, o czym stanowi art. 120 ust. 16 powołanej ustawy. Szczegółowe odzwierciedlenie rozliczenia podatku od towarów i usług w systemie marży powinno wynikać z ewidencji określonej w art. 109 ust. 3 cyt. ustawy.

Stosownie do treści art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie natomiast z § 5 ust. 5 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zmianami) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży towarów opodatkowanych tylko od marży. Należy wobec tego wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych. W stawkach towarów oznaczonych literowo wystepują zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. c cyt. wyżej rozporządzenia stałe pozycje: PTU A - 22%, PTU B - 7%, PTU C - 0%, PTU zw. - zwolnione. W związku z tym, że litery od D do G są wolne, w przypadku ewidencjonowania na kasie całej wartości sprzedaży przy programowaniu działania kasy można przyporządkować pierwszej wolnej literze - dodatkową stawkę 0% VAT, przy czym przyporządkowanie stawki tego oznaczenia literowego ma charakter umowny i powinno być wykorzystywane wyłącznie dla ewidencjonowania omawianej grupy usług, tj. sprzedaży towarów używanych, opodatkowanych zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Fakt ten należy odnotować w książce serwisowej.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl