PP II 443/1/177/180/05 - Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, badania rynku i reklamy

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 września 2005 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PP II 443/1/177/180/05 Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, badania rynku i reklamy

Pytanie podatnika

Wątpliwości Podatnika dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, badania rynku i reklamy.

W złożonym wniosku Strona podaje, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawarła umowy o świadczenie usług z podmiotami mającymi siedziby w Serbii, Szwajcarii i Grecji. W myśl zawartych umów podmioty zagraniczne w sposób ciągły świadczą na rzecz Spółki usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, badania rynku i reklamy. Jak wskazuje Strona przedmiotowe usługi rozliczane są w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Za każdy miesięczny okres rozliczeniowy Spółka otrzymuje od podmiotów zagranicznych faktury dokumentujące świadczenie usług w tym okresie. Występują sytuacje, gdy faktura dokumentująca świadczenie usług w całym danym miesiącu np. w maju, zostaje wystawiona przed rozpoczęciem tego miesiąca (np. 1 kwietnia), w trakcie trwania tego miesiąca (np. 15 maja), po zakończeniu tego miesiąca (np. 1 lipca).

Ponadto Podatnik wskazuje, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6 i art. 21 ust. 7. Zgodnie zaś z art. 19 ust. 4 ww. ustawy, który jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ustępu 1, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Ustawodawca, jak wskazuje Spóka, nakazuje zatem odpowiednio stosować do importu usług przepisy art. 19, a wśród nich ust. 4. W opinii Spółki, w imporcie usług wykonanie usługi przez podmiot zagraniczny powinno być potwierdzone fakturą. W związku z powyższym Spółka uznaje, iż usługi świadczone na jej rzecz przez podmioty zagraniczne powinny być udokumentowane przez te podmioty poprzez wystawienie faktury. Oznacza to, spełnienie hipotezy normy prawnej zawartej w art. 19 ust. 4 powołanej ustawy (jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą). Spełnienie to dokonuje się niezależnie od momentu wystawienia faktury dokumentującej świadczenie usług. W związku z powyższym, według Strony, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W opinii Spółki, w dokonywanym przez Spółkę imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podmiot zagraniczny, nie później niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi. W szczególności, w przypadku usług wykonanych w maju:

1) jeżeli faktura została wystawiona 1 kwietnia - obowiązek podatkowy powstaje 1 kwietnia;

2) jeżeli faktura została wystawiona 15 maja - obowiązek podatkowy powstaje 15 maja;

3) jeżeli faktura została wystawiona 31 maja - obowiązek podatkowy powstaje 31 maja;

4) jeżeli faktura została wystawiona 5 czerwca - obowiązek podatkowy powstaje 5 czerwca;

5) jeżeli faktura została wystawiona 1 lipca - obowiązek podatkowy powstaje 7 czerwca;

6) jeżeli podmiot zagraniczny nie wystawił - obowiązek podatkowy powstaje 7 czerwca.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 tego artykułu stosuje się odpowiednio do importu usług. Z unormowania tego wynika, że obowiązek podatkowy u usługobiorcy usług z importu powstaje wówczas, gdy zachodzą w tych przypadkach okoliczności (zdarzenia), które u usługodawcy, gdyby był podatnikiem - skutkowałyby powstaniem obowiązku podatkowego. Wątpliwości mogą powstać zatem odnośnie odpowiedniego stosowania art. 19 ust. 4 ustawy, stanowiącego, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Ustawodawca nie sprecyzował bowiem, czy w przypadku importu usług chodzi tu o wystawienie faktury przez usługodawcę, czy o wystawienie faktury wewnętrznej przez podmiot dokonujący tego importu. Uznać należy, iż przepis ten odnosi się do faktury wewnętrznej wystawianej przez podatnika dokonującego importu usługi. Jeżeli bowiem obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanej przez podatnika dostawy towarów lub świadczenia usługi w przypadku, gdy powinny one być potwierdzone fakturą powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, to stosując te uregulowania odpowiednio - obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi w przypadku, gdy powinien on być potwierdzony fakturą wewnętrzną powstaje z chwilą wystawienia dokumentu (tj. faktury wewnętrznej) potwierdzającego dokonanie tej czynności, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Ustosunkowując się zatem do wniosku Podatnika, tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi powstaje z chwilą wystawienia faktury wewnętrznej, potwierdzającej dokonanie tej czynności, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl