PP I 443/3140/329/SG/04 - Prawo do zastosowania stawki VAT 0%

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2004 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PP I 443/3140/329/SG/04 Prawo do zastosowania stawki VAT 0%

Pytanie podatnika

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do zastosowania stawki VAT 0%, w związku z dokonaniem sprzedaży eksportowej. Spółka otrzymała kopie dokumentów SAD i CMR. Na dokumencie SAD sporządzona została odręczna notatka (bez podpisu), iż oryginał SAD pozostał w porcie przeładunkowym. Oryginał CMR został przekazany pośrednikowi polskiemu, który zajmował się dokumentacją związaną z realizacją płatności.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 2 pkt 8 lit. a i lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu bądź przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Jak stanowi art. 41 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z art. 41 ust. 6 stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Ustawa nie precyzuje w jaki sposób to potwierdzenie powinno zostać dokonane. W praktyce przyjmuje się, iż właściwymi potwierdzeniami są wypełnione przez urząd celny wyjścia stosowne karty dokumentu SAD. W przypadku eksportu dokonywanego przez dostawcę lub w jego imieniu podatnik, aby miał prawo do zastosowania stawki podatku VAT 0% powinien otrzymać przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc potwierdzony przez urząd celny wyjścia dokument stwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Nie można w tym przypadku przyjąć, że takim potwierdzeniem jest otrzymana kopia dokumentu SAD. Dokumentem takim jest bowiem oryginał dokumentu SAD, który podmiot dokonujący dostawy powinien otrzymać.

Jak stanowi art. 41 ust. 11 przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepis ust. 9 stosuje

się odpowiednio. Zatem, gdy wywóz towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty jest dokonywany przez nabywcę (importera) lub w jego imieniu i podmiot ten dokonuje odprawy celnej we własnym imieniu, za dokument uprawniający do zastosowania stawki podatku VAT 0% można uznać kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Ponadto przesłanką uprawniającą Spółkę do zastosowania stawki VAT 0% będzie tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy (wykazanego na fakturze) z towarem będącym przedmiotem wywozu (wykazanym na kopii dokumentu SAD).

Zatem należy stwierdzić, że wymienione przepisy wyraźnie wskazują w jakich sytuacjach podmiot eksportujący towary jest uprawniony do zastosowania stawki podatku VAT 0% w oparciu o otrzymaną kopię dokumentu SAD. Wymienienie tych sytuacji w ustawie wskazuje na to, że w pozostałych przypadkach podmiot dokonujący eksportu towarów uprawniony jest do zastosowania stawki VAT 0% tylko jeśli otrzyma oryginał dokumentu SAD potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Wobec powyższego w przedstawionym stanie faktycznym, w zależności od tego, kto dokonał wywozu towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terytorium Wspólnoty, Spółka będzie (lub nie) uprawniona do zastosowania stawki podatku VAT 0%. W przypadku, gdy wywozu towarów dokonał nabywca (importer) lub wywozu w imieniu tego podmiotu dokonał podmiot trzeci, kopia dokumentu SAD będzie uprawniała Spółkę do zastosowania stawki VAT 0%. W sytuacji, w której to Spółka dokonała wywozu towarów lub podmiot trzeci, ale w jej imieniu, będzie ona uprawniona do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT wyłącznie jeśli otrzyma oryginał dokumentu SAD. Uzyskanie jedynie kopii dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty nie będzie uprawniało w tej sytuacji do zastosowania stawki VAT 0%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl