PP I 443/1771/05/AW - Rozliczenia w deklaracji VAT-7 faktur korygujących.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2006 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu PP I 443/1771/05/AW Rozliczenia w deklaracji VAT-7 faktur korygujących.

"(...) W rozpatrywanej sprawie wątpliwości Podatnika dotyczą ujmowania w deklaracji VAT-7 faktur korygujących dotyczących energii elektrycznej, przy czym jak wynika z zaprezentowanego stanowiska Strony zapytanie dotyczy zarówno faktur korygujących dotyczących dostaw energii (rozliczeniowe) jak i faktur korygujących dotyczących nielegalnego poboru energii.

Na podstawie § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.), sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia (sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy), wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Tak więc w przypadkach, gdy skutkiem korekty jest obniżenie podatku należnego można tego dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, bez względu na przyczynę dokonania korekty. Natomiast w przypadku sprzedaży energii elektrycznej, gdy skutkiem korekty jest obniżenie podatku należnego podatnik rozlicza przedmiotową fakturę w miesiącu jej wystawienia.

W przypadku, gdy korekta powoduje podwyższenie podatku należnego, sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury. I tak faktura korygująca podwyższająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona:

- w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze (np. niewłaściwa stawka podatkowa, błąd rachunkowy, zaniżenie wartości sprzedaży), lub

- z powodu innych przyczyn określonych w § 16 i 17 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, np. podwyższenie ceny sprzedaży.

W pierwszym przypadku, który powoduje zaniżenie zobowiązania podatkowego za dany okres rozrachunkowy w wyniku wykazania zbyt małego podatku należnego, sprzedawca poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien ująć tę fakturę korygującą w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację VAT-7 za ten miesiąc. Wystawienie faktury korygującej spowodowane jest bowiem faktem, że pierwotna faktura, w stosunku do której wystawiono fakturę korygującą, nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który istniał już w dacie powstania obowiązku podatkowego.

Z uwagi na to, iż obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii elektrycznej powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy zatem faktury korygujące dotyczące energii elektrycznej wystawiane w celu naprawienia błędu podlegają rozliczeniu w miesiącu, w którym upłynął termin płatności określony w fakturze pierwotnej. W tej sytuacji Podatnik koryguje deklarację za miesiąc właściwy dla rozliczenia pierwotnej faktury.

W drugim natomiast przypadku, gdy faktura korygująca podwyższająca podatek należny wystawiona jest zasadniczo z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT-7 za bieżący okres rozliczeniowy. W tym przypadku także faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej podlegają rozliczeniu w miesiącu zaistnienia okoliczności uzasadniających korektę.

Powyższe wyjaśnienia dotyczą zasad korygowania podatku należnego w odniesieniu do rozliczeń z tytułu energii elektrycznej i mają zastosowanie także do faktur korygujących dotyczących nielegalnego poboru energii elektrycznej (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/7/18