PP-I-005/123/AD/06 - Udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako przedmiot ustawy o podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Opolu PP-I-005/123/AD/06 Udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako przedmiot ustawy o podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie - Koźlu z dnia 3 kwietnia 2006 r., Nr PP/406-12-06/KR, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 lutego 2006 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie - Koźlu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Wnioskujący zadał pytanie, czy udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Podatnika, działalność socjalna prowadzona przez Jednostkę nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a czynności udzielania pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie można traktować jak udzielania pożyczek przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych. Odsetki od udzielanych pożyczek zasilają ZFŚS i nie stanowią przychodów Jednostki.

W odpowiedzi na powyższy wniosek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie - Koźlu wydał postanowienie z dnia 3 kwietnia 2006 r., nr PP/406-12/06/KR, w którym uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika, potwierdzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie - Koźlu jako prawidłowe, nie zasługuje na aprobatę.

Przedmiotem działania ZFŚS jest udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy pracownikom wraz z rodzinami, emerytom, rencistom oraz byłym pracownikom, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.). Zasobami materialnymi funduszu są odsetki od jego środków oraz wpływy z oprocentowania udzielonych pożyczek. W opinii tut. organu podatkowego pracodawca (zakład pracy) pobierający odsetki od udzielonych pożyczek staje się podmiotem świadczącym odpłatne usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zatem udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach ZFŚS podlega przepisom ustawy o podatku VAT.

Art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymieniono usługi pośrednictwa finansowego Sekcja J ex (65-67). Usługi polegające na udzielaniu pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, wchodzą w zakres pośrednictwa finansowego, są więc usługami zwolnionymi od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS stanowiące obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, należy wykazać w deklaracji VAT 7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl