PP/443/IN/1a/BT/2005 - Termin odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT-MP wystawianych przez małych podatników, którzy stosują metodę kasową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Brzegu PP/443/IN/1a/BT/2005 Termin odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT-MP wystawianych przez małych podatników, którzy stosują metodę kasową.

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r. poz. 926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4.

Pismem z dnia 3 stycznia 2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 26 stycznia 2005 r. zwrócił się Pan z zapytaniem w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT-MP wystawionej przez małego podatnika, który wybrał metodę kasową. Zdaniem Pana wystarczającą przesłanką odliczenia podatku naliczonego w całości z faktury VAT-MP jest już uregulowanie części należności, choćby w wysokości 1 zł.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowania następujące normy prawa podatkowego: art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Faktury VAT-MP wystawiają mali podatnicy, którzy na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, wybrali metodę kasową rozliczeń podatku polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, przy czym uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Termin obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyznacza art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże na mocy fakultatywnej delegacji Minister Finansów został uprawniony do określenia innego terminu.

Wykonaniem tej delegacji jest § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwanego dalej rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2004 r.

Zgodnie z § 12 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r., w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami "FAKTURA VAT-MP", podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za miesiąc, w którym :

1)

uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2)

uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

3)

przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.

Przepisu tego nie stosuje się do małych podatników, o których mowa w art. 21 ust. 1 i art. 99 ust. 3 ustawy.

Reasumując, podatek naliczony z faktury VAT-MP można odliczyć w miesiącu, w którym dokonano całości lub w części zapłaty, a jeżeli zapłata nie nastąpiła - w miesiącu, w którym przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi. Z powyższego wynika, że dokonanie zapłaty w części (wystarczy uregulowanie przysłowiowej złotówki), powoduje możliwość dokonania odliczenia w całości podatku naliczonego z faktury VAT-MP.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl