PP/443-93-94-1-BS/05 - Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług w celu przekazania ich pracownikom częściowo odpłatnie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-93-94-1-BS/05 Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług w celu przekazania ich pracownikom częściowo odpłatnie.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie opodatkowania oraz prawa do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, które następnie są przekazywane za częściową odpłatnością osobom uprawnionym na podstawie Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, przedstawione w piśmie z dnia 11 lipca 2005 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 11 lipca 2005 r. (data złożenia w tut. Urzędzie 11 lipca 2005 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność socjalną i zgodnie z regulaminem ZFŚS osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, członkowie ich rodzin oraz renciści i emeryci. Zakres działalności socjalnej obejmuje m.in. wydatki na zakup wczasów i turnusów sanatoryjnych dla pracowników, rencistów i emerytów, zakup kolonii, obozów, zimowisk dla dzieci, biletów do kina, teatru, wynajem sal sportowych, świadczenia rzeczowe itp. Przedmiotowe usługi przekazywane są pracownikom za częściową odpłatnością, - faktury dokumentujące nabycie usług i towarów wystawiane są na Spółkę.

Spółka ma wątpliwości czy przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług oraz co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem należnym przy częściowej odpłatności przekazanych świadczeń.

Zdaniem Spółki opodatkowaniu podlega tylko część ponoszona przez pracownika oraz podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej zakup towarów i usług.

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosowanie zaś do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że sprzedaż przez Spółkę pracownikom usług lub towarów zakupionych uprzednio u obcego kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stosowanie do art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4, a obrotem jest kwota należna ze sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zatem opodatkowaniu podlega tylko obrót w części, która jest opłacana przez pracownika.

Zgodnie zaś z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, przy czym wyłączenie prawa do odliczenia nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 ustawy oraz art. 8 ust. 2 ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane (vide art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy). Z uwagi na to, iż zapytanie Spółki dotyczy sprzedaży usług i towarów za częściową odpłatnością, a nie usług i towarów przekazanych nieodpłatnie, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy oraz w art. 8 ust. 2 ustawy - należy uznać, iż w odniesieniu do tych usług i towarów nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych usług i towarów, gdyż wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl