PP/443-91/05 - Wniesienie aportu a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2005 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku PP/443-91/05 Wniesienie aportu a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Czy wniesienie przez osobę fizyczną aportu w postaci zapasu towarów handlowych, wyposażenia i zobowiązań jest opodatkowane podatkiem VAT?

Czy istnieje obowiązek skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w momencie nabycia towarów i wyposażenia, które następnie będą przekazane w formie aportu?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.08.2005 r. (data wpływu 17.08.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów dot. podatku od towarów i usług w sprawie opodatkowania aportu

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny

Pytający prowadzi działalność na własny rachunek i jest wspólnikiem spółki cywilnej. Zamierza wnieść aportem do spółki cywilnej swoje przedsiębiorstwo (zapas towarów handlowych, wyposażenie oraz zobowiązania firmy jednoosobowej).

Pytanie

Czy z wniesieniem przez osobę fizyczną aportu w postaci zapasu towarów handlowych, wyposażenia i zobowiązań jest opodatkowane podatkiem VAT?

Czy mam obowiązek skorygować podatek naliczony, odliczony w momencie nabycia towarów i wyposażenia, które następnie będą przekazane w formie aportu?

Stanowisko podatnika

Zdaniem Podatnika wniesienie aportu nie powoduje zobowiązana w podatku VAT, na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego cywilnego.

Podatnik stoi na stanowisku, że nie powinien korygować podatku naliczonego, gdyż w chwili nabywania towarów handlowych i wyposażenia miał zamiar przeznaczenia ich do dalszej odsprzedaży, a zatem w momencie nabycia towary te miały związek z czynnościami polegającymi opodatkowaniu.

Ocena prawna

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) określono m.in. katalog usług korzystających ze zwolnienia przedmiotowego.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 cytowanego rozporządzenia zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Jak wynika z brzmienia przytoczonej regulacji zakres przedmiotowy przepisu może obejmować zarówno cały majątek przedsiębiorstwa, jak też poszczególne składniki majątku firmy wnoszącej wkład rzeczowy do spółki prawa handlowego lub cywilnego.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przez pojęcie zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa powyżej - zdaniem tutejszego Organu - należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepis art. 55 § 1 ustawy Kodeks cywilny definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując na przykładowy (tj. nie wyczerpujący) katalog składników tego przedsiębiorstwa. W myśl art. 55 § 2 tej ustawy ustawodawca wprowadził zasadę, że czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

W związku z powyższym, jeżeli przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów art. 55 § 1 i 2 ustawy Kodeks cywilny, to czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast w sytuacji gdy przedmiotem aportu będą poszczególne składniki przedsiębiorstwa - czynność będzie zwolniona od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Dokonanie czynności wniesienia aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w trybie cytowanego art. 86 ust. 1, jeżeli przedmiot aportu związany był ze sprzedażą opodatkowaną.

Zatem stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 12.08.2005 r. odnośnie braku zobowiązania w podatku VAT oraz braku obowiązku korygowania podatku naliczonego - jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl