PP/443-9/06/JKA - Nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu niezabudowanego na rzecz Ogródków Działkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Oleśnie PP/443-9/06/JKA Nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu niezabudowanego na rzecz Ogródków Działkowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej postawione we wniosku z dnia 08.06.2006 r. (data wpływu 12.06.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego działki gruntu niezabudowanego na rzecz Ogródków Działkowych uznaje za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.06.2006 r. wpłynął wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a par. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na zebraniu Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej podjęto uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu niezabudowanego na rzecz Ogródków Działkowych z przeznaczeniem na działalność rolniczą. Spółdzielnia ww. prawo użytkowania wieczystego uzyskała nieodpłatnie od Gminy, a Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Według opinii Spółdzielni, zgodnie z art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT, Spółdzielnia nie ma obowiązku od ww. przekazania odprowadzić podatku należnego VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Olesno stwierdza, co następuje:

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Ponadto w myśl z art. 8 ust. 2 - opodatkowaniu podlega nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

A zatem odpłatny lub nieodpłatny charakter usługi nie decyduje jeszcze o tym, czy podlega ona, czy też nie, opodatkowaniu. Niemniej w przypadku usług świadczonych nieodpłatnie, aby podlegały one opodatkowaniu, dodatkowo wymagane jest, aby:

* nie były związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez podatnika; w szczególności za takie uważa się w myśl ustawy świadczone na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszeń,

* podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług wymaga łącznego spełnienia podanych powyżej warunków.

Przedmiotem działalności Spółdzielni jest świadczenie usług w dziedzinie gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Z opisanego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, że powyższe przekazanie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu niezabudowanego na rzecz Ogródków Działkowych ma nastąpić nieodpłatnie. W konsekwencji należy uznać, że użytkowanie wyżej wymienionej działki gruntu nie jest bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością. Można zatem powyższą czynność utożsamiać z czynnościami niezwiązanymi z prowadzonym przedsiębiorstwem, o których mowa w art. 8 ust. 2.

Niemniej jednak, mając na uwadze, że konstrukcja opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnych świadczeń w nowej ustawie o VAT jest uzależniona od faktu odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami, należy uznać, że nie podlega opodatkowaniu wskazana przez Spółdzielnię czynność zależy od nieprzysługującego jej prawa do odliczenia podatku naliczonego. Należy zauważyć również, że Minister Finansów przepisem § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 - ostatnia zmiana Dz. U. Nr 95, poz. 797) zwolnił od podatku od towarów i usług dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów. Natomiast w pkt 19 ww. § 8 ust. 1 wymieniono, jakie zwolnione od podatku od towarów i usług oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze.

Zatem, zarówno zbycie prawa użytkowania wieczystego, jak i oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są na cele rolnicze, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego Olesno podziela stanowisko Spółdzielni, iż nieodpłatne przekazanie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu niezabudowanego na rzecz Ogródków Działkowych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółdzielni za prawidłowe.

Powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielona została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl