PP/443-83-2-GK/04 - Przekazanie rolnikowi ryczałtowanemu zaliczki - dokumentowanie, obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-83-2-GK/04 Przekazanie rolnikowi ryczałtowanemu zaliczki - dokumentowanie, obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Pismem z dnia 28 maja 2004 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku, gdy Spółka przekazuje rolnikowi ryczałtowemu zaliczki na poczet dostawy towarów.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności potwierdzenia czynności przekazania zaliczki fakturą VAT oraz możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach.

W opinii Podatnika, nie ma obowiązku dokumentowania przedmiotowej czynności fakturą VAT, jak również nie powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Jednostki zasługuje na aprobatę.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Z powyższego wynika, iż obowiązek wystawienia faktury VAT w przypadku dostawy towaru przez rolnika ryczałtowego został przerzucony na nabywcę produktów rolnych. Fakt, iż w przypadku przedmiotowych transakcji dochodzi do wystawienia faktury VAT, nie jest równoznaczny z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie rolnika ryczałtowego, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy jest on zwolniony z opodatkowania VAT. Przepis ten stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Zatem w opisanej sytuacji nie będzie miał zastosowania przepis art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zatem - jak słusznie twierdzi Jednostka - w przypadku, gdy przed dokonanie dostawy produktów rolnych przekazano rolnikowi ryczałtowanemu zaliczkę, nie powstanie obowiązek podatkowy, a czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT.

Z uwagi na fakt, iż w opisanej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1b ustawy Spółka nie nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w przypadku gdy zostanie wystawiona takowa faktura VAT. Zgodnie bowiem z powołanym art. 86 ust. 2 pkt 1 lit b) ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Również z uwagi na to, że Spółka nie jest otrzymującym lecz wystawiającym dla rolnika fakturę (potwierdzającą zaliczkę) nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT.

Reasumując powyższe wywody Spółka, w opisanym stanie faktycznym, nie powinna wystawiać faktury VAT, jak również nie nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl