PP/443-8/05 - Podatnik podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania dostawy nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miejskiej dokonywanej przez Urząd Miasta

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej PP/443-8/05 Podatnik podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania dostawy nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miejskiej dokonywanej przez Urząd Miasta

Pytanie podatnika

Kto jest podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania dostawy nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miejskiej dokonywana przez Urząd Miasta?

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei art. 15 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną jest więc podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie określonym w cyt. wyżej art. 15 ust. 1 i 6 ustawy.

Gmina działa przez organy. Organami gminy, zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), są rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta) i zgodnie z art. 11a ust. 3 tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o wójcie, należy przez to rozumieć także burmistrza oraz prezydenta miasta. Art. 26 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że organem wykonawczym gminy jest wójt (prezydent), który zgodnie z art. 31 tej ustawy kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz. W myśl art. 33 ust. 1 cyt. ustawy wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Urząd Gminy jest zatem aparatem pomocniczym organu wykonawczego. Z art. 2 ust. 2 ww. ustawy o samorządzie gminnym wynika, że wyłącznie gmina posiada osobowość prawną.

Powyższe oznacza, że Gmina winna być zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług jeśli wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 86 ust. 1, daje prawo podatnikowi do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 ustawy.

Generalną zasadą jest, że Gmina winna być podatnikiem podatku od towarów i usług jeśli wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, ale dopuszczalne jest też, aby podatnikiem podatku od towarów i usług był Urząd Miasta gdy jest zobowiązanym do zapłaty podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl