PP/443-70/04 - Czy dzierżawca ma obowiązek naliczenia podatku VAT na karę umowną z tytułu zbycia całości przedmiotu dzierżawy przez wydzierżawiającego w trakcie obowiązywania umowy dzierżawy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich PP/443-70/04 Czy dzierżawca ma obowiązek naliczenia podatku VAT na karę umowną z tytułu zbycia całości przedmiotu dzierżawy przez wydzierżawiającego w trakcie obowiązywania umowy dzierżawy?

W związku z pismem z dnia 15 listopada 2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w roku 2003, na czas nieokreślony, umowę, zgodnie z którą dzierżawiła od innego podmiotu składniki majątkowe, których użytkownikiem wieczystym lub właścicielem był wydzierżawiający.

Jak wynika z przedłożonej przez Spółkę umowy dzierżawy, w przypadku zbycia części lub całości przedmiotu umowy przez wydzierżawiającego na inną osobę w trakcie obowiązywania umowy, wydzierżawiający zobowiązuje się do zapłaty na rzecz dzierżawcy kary umownej.

Z pisma Spółki wynika, że wydzierżawiający nie wykonał postanowień wynikających z umowy, a mianowicie w trakcie obowiązywania umowy zbył całość przedmiotu dzierżawy, wskutek czego zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Spółki (dzierżawcy) kary umownej.

W swoim piśmie Spółka pyta czy na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dzierżawca ma obowiązek naliczenia podatku VAT na karę umowną z tytułu zbycia całości przedmiotu dzierżawy przez wydzierżawiającego w trakcie obowiązywania umowy dzierżawy.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

-

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;

-

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

-

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W ocenie tut. organu podatkowego kara umowna, którą wydzierżawiający jest zobowiązany Spółce zapłacić, z tytułu niezastosowania się do postanowień umowy, nie stanowi usługi w rozumieniu przepisów ww. ustawy o VAT, nie ma bowiem charakteru świadczenia wzajemnego.

Pomiędzy usługodawcą a nabywcą musi być zawiązany stosunek prawny, z którego wynika obowiązek świadczenia usług oraz zapłaty wynagrodzenia za wykonaną usługę. W takim stosunku prawnym następuje spełnienie świadczenia wzajemnego. Świadczenia oparte na tytule prawnym, w ramach których spełniane są świadczenia wzajemne, podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że kwota kary umownej, którą wydzierżawiający, zgodnie z zawartą umową, jest zobowiązany Spółce zapłacić, nie podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl