PP/443-63/06 - Zakup samochodu ciężarowego a prawo do odliczenia podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy w Chełmie PP/443-63/06 Zakup samochodu ciężarowego a prawo do odliczenia podatku VAT.

Pismem z dnia 14 maja 2006 r. (data wpływu do Urzędu 15 maja 2006 r.) Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej prawa podatnika do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej zakup samochodu ciężarowego, który po nabyciu przerobiony został na autobus.

Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług transportu pasażerskiego. Dla celów prowadzonej działalności w dniu 18 grudnia 2005 r. zakupiony został samochód ciężarowy Volkswagen LT - 35. Wraz z fakturą zakupu nabywca otrzymał świadectwo homologacji. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu wynosiła 3,2 tony. Przedmiotowy samochód został natychmiast po zakupieniu skierowany do uprawnionej firmy w celu dokonania przebudowy na autobus. Po dokonanych zmianach przeprowadzono w okręgowej stacji kontroli pojazdów badanie techniczne, które potwierdziło spełnienie przez ww. samochód wymagań jako autobusu. Pojazd ten został zarejestrowany w Wydziale Komunikacji jako autobus o liczbie 18 miejsc i wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (przewozu osób).

Zdaniem Pytającego ma on prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup przedmiotowego samochodu, gdyż do działalności gospodarczej przyjęty on został dopiero po przebudowaniu na autobus. Wymieniony pojazd zakupiony został w celu przystosowania go do przewozu osób i jako samochód ciężarowy nie był przyjęty do działalności gospodarczej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Stosownie do art. 86 ust. 4 przepis ust. 3 nie dotyczy:

1)

pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2)

pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3)

pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4)

pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5)

pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku Nr 9 do ustawy;

6)

pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7)

przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a)

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b)

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań art. 86 ust. 5 cyt. ustawy.

Stosownie do art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) na potrzeby art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. 1 czerwca 2005 r.), dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86 ust. 5, powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli przed terminem najbliższego obowiązkowego badania technicznego lub przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, pojazd ten jest przedmiotem dokonania dostawy, dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

W celu ustalenia w jakiej wielkości podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego nabycia przedmiotowego samochodu należy wziąć pod uwagę stan faktyczny istniejący w dniu dokonania zakupu pojazdu, bowiem o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej tę transakcję Podatnik będzie dokonywał obniżenia podatku należnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Pan X zakupił samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (dopuszczalna masa całkowita samochodu w dniu jego zakupu wynosiła 3,2 tony). Wnioskodawca nie przedłożył informacji o spełnieniu przez wskazany pojazd kryteriów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny sprawy stwierdzam, że Pan X ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej zakup przedmiotowego samochodu, jeżeli spełnione zostało dla tego pojazdu jedno z wymagań określone w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług potwierdzone zaświadczeniem okręgowej stacji kontroli pojazdów wydanym nie później niż przed dniem dokonania dostawy. Jeżeli wymagania te nie zostały spełnione, to zgodnie z art. 86 ust. 3 cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku jest nieprawidłowe. Powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Przy udzielaniu interpretacji nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl