PP/443-6-1-BS/06 - Opodatkowanie pożyczki udzielonej osobie fizycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-6-1-BS/06 Opodatkowanie pożyczki udzielonej osobie fizycznej.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Strony dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania udzielonych pożyczek osobie fizycznej, przedstawione w piśmie z dnia 1 lutego 2006 r. oraz uzupełnione pismem dnia 27 lutego 2006 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 1 lutego 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 2 lutego 2006 r.) Strona zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka w 2004 r. po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. zwanej dalej ustawą) udzieliła trzech oprocentowanych pożyczek osobie fizycznej, która zamieszkuje na terenie Niemiec i nie prowadzi działalności gospodarczej w żadnym państwie Unii Europejskiej. W Polsce powyższa osoba fizyczna osiąga dochody z najmu, które w 2005 r. były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, natomiast nie przekroczyły równowartości kwoty 10.000 euro w 2005 r. Osoba fizyczna w Polsce osiąga również dochody z tytułu posiadania udziałów w spółce kapitałowej (dywidendy), które opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym, którego płatnikiem jest Spółka.

Statut Spółki ani wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nie zwierają wpisu potwierdzającego prowadzenie przez Spółkę działalności polegającej na udzielaniu pożyczek.

Spółka ma wątpliwości czy w przedstawionym stanie faktycznym udzielenie pożyczki należy traktować jako wykonywanie usług pośrednictwa finansowego zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki powyższe udzielenie pożyczki należy uznać jako usługi pośrednictwa finansowego podlegające przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Natomiast art. 8 ust. 3 ustawy stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Z powyższych przepisów wynika, że wykonywanie czynności, które uznawane są w statystyce publicznej za usługi, niezależnie od tego czy podatnik ma tę czynność wpisaną w zakres swojej działalności gospodarczej? podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co zostało również potwierdzone art. 5 ust. 2 ustawy stanowiącym, że czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zatem dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonej czynności nie ma znaczenia, czy jej rodzaj został wymieniony w statucie Spółki w ramach jej zakresu przedmiotowego.

Udzielanie pożyczek jest zatem usługą i jest to zdaniem tut. organu podatkowego usługa zaliczana do usług pośrednictwa finansowego. Powyższe oznacza, że do czynności udzielania pożyczek stosuje się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Podmiot pobierający odsetki z tytułu udzielonej pożyczki jest podmiotem świadczącym usługę pośrednictwa finansowego, a wobec powyższego w związku z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy jest również podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem niemającym zastosowania w niniejszej sprawie. Powyższe powoduje, iż miejscem opodatkowania przedmiotowych usług jest terytorium kraju.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy są zwolnione od podatku. Poz. 3 tego załącznika ma brzmienie: Symbol PKWiU Sekcja J ex (65-67) - Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości?.

Z powyższego wynika, iż usługa polegająca na udzieleniu pożyczek jest działalnością usługodawczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym, że usługi te korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Ww. zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl