PP.443/58/04 - Możliwość zaewidencjonowania opłat za czynsz w rejestrach sprzedaży VAT na podstawie wewnętrznego dokumentu księgowego

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Lubinie PP.443/58/04 Możliwość zaewidencjonowania opłat za czynsz w rejestrach sprzedaży VAT na podstawie wewnętrznego dokumentu księgowego

Pytanie podatnika

Czy w rejestrach sprzedaży VAT w pozycji sprzedaż zwolniona, opłaty za czynsz, mogą być zaewidencjonowane na podstawie wewnętrznego dokumentu księgowego?

W art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stwierdzono, że z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu za te czynności.

Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, na podstawie statutu, tzw. opłaty czynszowe.

Spółdzielnie mieszkaniowe z tytułu tych czynności (opłat) mają obowiązek zaewidencjonować je i zadeklarować jako sprzedaż zwolnioną od podatku w rozliczeniu za miesiąc otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności czynszu.

Tut. organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Spółdzielni w sprawie dokumentowania pobieranych opłat za czynsz w rejestrze sprzedaży VAT na podstawie wewnętrznego dokumentu księgowego będącego zestawieniem zbiorczym pobieranych opłat w danym miesiącu w rozbiciu na poszczególne tytuły opłat. Również dokumentowane jak wyżej mogą być opłaty czynszu pobierane od osób wykluczonych z grona członków spółdzielni zasiedlających lokale mieszkalne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl