PP/443-51/05 - Wyliczanie proporcji do rozliczenia podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 sierpnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu PP/443-51/05 Wyliczanie proporcji do rozliczenia podatku naliczonego

Pytanie podatnika dotyczy prawidłowości wyłączenia obrotu uzyskanego z dostawy środków trwałych oraz transakcji dotyczących nieruchomości przy ustalaniu proporcji do rozliczenia podatku naliczonego.

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 maja 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego wyłączenia obrotu uzyskanego z dostawy środków trwałych oraz transakcji dotyczących nieruchomości przy ustalaniu proporcji do rozliczenia podatku naliczonego

uznaje

stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jako prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W Spółce "..." obrót zwolniony będzie stanowił wnoszony aport rzeczowy pod potrzeby banków, które warunkują kredytowanie wyłącznie spółek celowych, tworzonych dla jednego zadania inwestycyjnego. Wnoszony aport rzeczowy stanowić będą środki trwałe i nieruchomości, pod zabezpieczenie pozyskanego kredytu

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie dotyczące prawidłowości wyłączenia obrotu uzyskanego z dostawy środków trwałych oraz transakcji dotyczących nieruchomości przy ustalaniu proporcji do rozliczenia podatku naliczonego.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Spółki, przy ustalaniu proporcji w liczniku należałoby ująć sprzedaż opodatkowaną, a w mianowniku wielkość obrotu pomniejszoną o wartość aportu:

- z tytułu aportu środków trwałych podlegających amortyzacji, używanych przez podatników na potrzeby działalności opodatkowanej (VI Dyrektywa art. 19 pkt 12),

- sporadycznych, okazjonalnych transakcji dotyczących nieruchomości wykonywanych przez podatników na potrzeby działalności opodatkowanej (VI Dyrektywa art. 19 pkt 12).

Zgodnie z treścią przepisu art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli natomiast nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z ustępem 3 i 4 tego artykułu proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Przy czym zgodnie z art. 90 ust. 5 do obrotu tego nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Zgodnie zatem z cytowanymi wyżej przepisami przy wyliczaniu proporcji do rozliczenia podatku naliczonego nie należy uwzględniać obrotu stanowiącego równowartość wniesionego aportu.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 31 maja 2005 r. i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl