PP/443-50-1-GK/06 - Ustalenie kwoty podatku naliczonego w przypadku refakturowania kosztów przy usługach najmu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-50-1-GK/06 Ustalenie kwoty podatku naliczonego w przypadku refakturowania kosztów przy usługach najmu

Pytanie podatnika

Ustalenie kwoty podatku naliczonego w przypadku refakturowania kosztów przy usługach najmu.

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przedstawione w pkt 1 pisma z dnia 3 lipca 2006 r. L.dz. 85/SF/07/06, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 3 lipca 2006 r. L.dz. 85/SF/07/07 (złożonym w tut. Urzędzie dnia 4 lipca 2006 r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Jednostka świadczy oprócz swojej działalności statutowej (zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług) m.in. usługi najmu pomieszczeń. Jednostka dokonuje refakturowania kosztów zużycia energii elektrycznej, wody oraz gazu na najemców pomieszczeń. Część najemców posiada osobne liczniki, jednak część jest rozliczana wg powierzchni, ilości gniazdek itp. w przypadku gdy w danym budynku znajdują się zarówno lokale wynajmowane, jak i lokale służące tylko działalności statutowej. Jednostka dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z ww. refakturowaniem (wynikającego z otrzymanych faktur VAT) w części odpowiadającej refakturowanym kosztom.

Jednostka zadała pytanie, czy taki sposób ustalenia kwoty podatku naliczonego jest prawidłowy w związku z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą")

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Ponadto zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka odrębnie określa kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (tj. z czynnościami wynajmu nie korzystającymi ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług), zatem Jednostka prawidłowo określa kwoty podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl