PP/443-45/06 - Zwolnienie z podatku od towarów i usług kupna i sprzedaży walut obcych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PP/443-45/06 Zwolnienie z podatku od towarów i usług kupna i sprzedaży walut obcych.

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku, złożonym w tut. urzędzie w dniu 25 lipca 2006 r. uzupełnionym 11 września oraz 4 października 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem VAT skupu i sprzedaży walut oraz złota inwestycyjnego.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2006 r. w tutejszym urzędzie został złożony przez Pana X wniosek, uzupełniony 11 września oraz 4 października 2006 r., o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani przed sądem administracyjnym. Jak stanowi art. 14a § 1 cytowanej w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny: Podatnik ma zezwolenie Prezesa NBP na prowadzenie skupu i sprzedaży walut, złota dewizowego i platyny dewizowej. Wnioskujący prowadzi działalność gospodarczą w formie kantoru wymiany walut (sklasyfikowanej jako PKWiU 67.13.10-00.30), w ramach której prowadzi skup i sprzedaż walut oraz złota dewizowego. Zgodnie z oświadczeniem Podatnika złoto dewizowe spełnia definicje złota inwestycyjnego, o którym mowa w art. 121 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnik zaznacza, że nigdy nie dokonał skupu i sprzedaży platyny dewizowej oraz nie planuje dokonywać tego w przyszłości.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem czy wykonywane przez niego usługi są zwolnione z podatku VAT.

Zdaniem Podatnika usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z VAT jak również skup i sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z VAT na mocy art. 122.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, zwolnione zostały od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w PKWiU w sekcji J ex (65-67). Zatem świadczone przez Podatnika usługi polegające na kupnie i sprzedaży walut obcych sklasyfikowane w PKWiU jako usługi kantorów wymiany walut pod symbolem 67.13.10-00.30, korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 122 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, w tym również złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane lub nieasygnowane, lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota, oraz w szczególności pożyczki w złocie i operacje typu swap w złocie, z którymi wiąże się prawo własności lub roszczenie w odniesieniu do złota inwestycyjnego a także transakcje dotyczące złota inwestycyjnego związane z kontraktami typu futures i forward, powodujące przeniesienie prawa własności lub roszczenia w odniesieniu do złota inwestycyjnego.

Zwolnienie ww. stosuje się odpowiednio do usług świadczonych przez agentów działających w imieniu i na rzecz innych osób, pośredniczących w dostawie złota inwestycyjnego dla swojego zleceniodawcy (art. 122 ust. 2 ustawy).

Złotem inwestycyjnym w rozumieniu art. 121 ust. 1 ustawy o VAT jest:

1.

złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;

2.

złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:

a)

posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,

b)

zostały wybite po roku 1800,

c)

są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,

d)

są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Zatem również usługi świadczone przez Podatnika, polegające na kupnie i sprzedaży złota inwestycyjnego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na mocy cyt. art. 122 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym prawidłowe jest w tym zakresie stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2006 r., uzupełnione 11 września oraz 4 października 2006 r. Zatem należało orzec jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w oparciu o art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b § 5 Ordynacji.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl