PP/443-41-2-GK/06 - Obowiązek wykazania WDT jako sprzedaży krajowej i późniejsza korekta.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-41-2-GK/06 Obowiązek wykazania WDT jako sprzedaży krajowej i późniejsza korekta.

"(...) Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 42 ust. 12 ustawy, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Ustawodawca odwołał się w powołanym art. 42 ust. 12 ustawy, do "dostawy na terytorium kraju", dlatego, też w opinii tut. organu podatkowego przy ustaleniu podstawy opodatkowania należy również posłużyć się przepisami stanowiącymi o podstawie opodatkowania dostawy towarów na terytorium kraju. Zgodnie więc z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zatem stanowisko Spółki w tym zakresie jest nieprawidłowe, gdyż kwota wykazana na fakturze jest kwotą należną od nabywcy towarów, więc winna ona zostać pomniejszona o kwotę należnego podatku, tzn. winna być traktowana jako kwota brutto.

Jednocześnie zgodnie z art. 42 ust. 13 ustawy otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów. Powyższe powoduje, iż w przypadku, gdy Spółka otrzyma dowody, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy, będzie uprawniona do dokonania korekty kwoty podatku należnego, przy czym bez znaczenia dla dokonania korekty pozostaje fakt, czy Spółka zawyżyła kwotę podatku należnego, poprzez potraktowanie kwoty wynikającej z faktury jako kwoty netto.

Reasumując Spółka winna potraktować kwotę wynikającą z faktury jako kwotę brutto, niemniej w przypadku potraktowania tej kwoty jako kwoty netto jest uprawniona do dokonania korekty całości podatku należnego, w przypadku otrzymania dowodów o których mowa w powołanym art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/21