PP/443-37/06 - Czy otrzymana premia pieniężna podlega opodatkowaniu VAT jako usługa?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2006 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku PP/443-37/06 Czy otrzymana premia pieniężna podlega opodatkowaniu VAT jako usługa?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z dnia 4 stycznia 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów handlowych, współpracując z belgijską firmą - dostawcą. Podatnika nie wiąże z dostawcą żadna pisemna umowa - kontrakt na dostawę towarów, określająca warunki współpracy. Każda dostawa towarów ma określony termin płatności i dotrzymanie go nie jest gratyfikowane. Na każdej fakturze jest udzielony rabat w wysokości 2% ceny podstawowej.

Współpraca z powyższą firmą z roku na rok rozwija się coraz lepiej, co znalazło wyraz w przyznaniu Podatnikowi premii pieniężnej. Za 2005 rok wyniosła ona 1,26% wartości zakupionych towarów. Premia ta nie jest przyporządkowana do żadnej konkretnej dostawy, nie stanowi więc podstawy do korekty zakupów.

Pytanie i stanowisko podatnika:

Czy w świetle obowiązujących przepisów otrzymana premia pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako usługa, czy też jako pieniądz nie będący towarem, jako taki nie podlega przepisom dotyczącym podatku od towarów i usług?

Czy prawidłowy jest sposób rozliczenia przyjęty przez Podatnika, tzn. sporządzenie do rachunku wystawionego przez firmę belgijską faktury wewnętrznej dokumentującej przychód i naliczenie VAT należnego w wysokości 22%, równocześnie wykazanie go jako VAT naliczony?

Ocena prawna:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również czynności wymienione w pkt 1-3.

Zatem każde odpłatne świadczenie na rzecz innego podmiotu, za wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 oraz art. 8 ust. 2 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatne świadczenie usług. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a beneficjentem, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.

W przypadkach, gdy wypłacana premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, podlegający uregulowaniom wynikającym z art. 29 ust. 4 ustawy.

W praktyce występują również sytuacje, w których podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

W tym miejscu należy podkreślić, że zarówno premie otrzymane w kraju oraz premie otrzymane z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak i importu należy traktować jednakowo.

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją, gdzie wskutek rozwijającej się współpracy z kontrahentem z UE została Panu przyznana premia pieniężna. Kontrahent wykonuje na Pana rzecz dostawę towarów, a premia jest gratyfikacją za dokonywane przez Pana zakupy. Należy zatem uznać, że jest to wynagrodzenie, za określone świadczenie - dokonywanie zakupów od kontrahenta belgijskiego. W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie to jest odpłatną usługą, a obowiązek podatkowy z tytułu wykonania usługi ciąży na nabywcy otrzymującym premię.

Należy podkreślić, iż w przedstawionym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie art. 27 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Zatem należy uznać, że przedmiotowa usługa jest świadczona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co z kolei powoduje, iż następuje odpłatne świadczenie usług na terytorium RP, a Podatnik jest zobowiązany udokumentować wykonanie usługi fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z wykazanym krajowym podatkiem należnym. W tym przypadku otrzymana premia nie stanowi importu usług w rozumieniu ustawy.

W związku z powyższym należy uznać, że przyjęty przez Podatnika sposób rozliczenia, tzn. sporządzenie do rachunku wystawionego przez firmę belgijską faktury wewnętrznej dokumentującej przychód i naliczenie VAT należnego w wysokości 22% jako import usług, równocześnie wykazanie go jako VAT naliczony - jest nieprawidłowe. W związku z otrzymaną premią pieniężną powinien Pan wystawić fakturę VAT i rozliczyć jako sprzedaż z należnym podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zatem otrzymana kwota premii pieniężnej jest kwotą brutto.

W tym stanie faktycznym należało orzec, jak w sentencji postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl