PP.443/37/05 - Stawka podatku VAT dla usług związanych z przebudową drogi i placu manewrowego przy gospodarstwie rolnym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Limanowej PP.443/37/05 Stawka podatku VAT dla usług związanych z przebudową drogi i placu manewrowego przy gospodarstwie rolnym

Pytanie podatnika

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi związane z przebudową drogi i placu manewrowego przy gospodarstwie rolnym?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 września 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Wnioskiem z dnia 29 września 2005 r. Pan... zwrócił się z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie stawki podatku VAT. Podatnik jest wykonawcą usługi związanej z przebudową drogi i placu manewrowego przy gospodarstwie rolnym. Jest to droga i plac, który służy wyłącznie do użytku zlecającego.

Przebudowa drogi i placu jest dofinansowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zgodnie zaleceniem Agencji za wykonanie usługi planuje naliczyć 7 % podatek VAT.

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, że jeśli droga i plac manewrowy należy do gospodarstwa rolnego czyli jest to infrastruktura towarzysząca gospodarstwu rolnemu, to może jako wykonawca naliczyć 7 % podatku VAT, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 3:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenie i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podatnik wykonuje usługi związane z drogą i placem manewrowym przy gospodarstwie rolnym na co zlecający otrzyma środki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w związku z tym że wykonywane usługi nie będą bezpośrednio związane z budownictwem mieszkaniowym czy infrastrukturą towarzyszącą temu budownictwu, stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynosić będzie 22 %.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe, oraz organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Limanowej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl