PP/443-36/06 - Czasowe wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim PP/443-36/06 Czasowe wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1990 roku wraz z żoną prowadził Pan działalność gospodarczą, która została zarejestrowana na imię obojga małżonków (pod wspólnym numerem) w ewidencji działalności gospodarczej.

Od 1993 roku posiadał Pan status podatnika podatku od towarów i usług w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie z żoną, przy czym w odniesieniu do podatku od towarów i usług przyjmowano że podatnikiem podatku od towarów i usług jest Pan. W prowadzonej wspólnie działalności posługiwaliście się Państwo numerem NIP przypisanym Panu.

Zgodnie z art. 68 ustawy z 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1808), obowiązani byli Państwo do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. Jednak obowiązku tego Państwo nie dopełniliście, skutkiem czego decyzją Prezydenta Miasta z dnia 5 stycznia 2006 r. wpis dokonany na imię obojga małżonków został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej. Jednak działalność swoją prowadził Pan nadal. W dniu 16 stycznia 2006 r. złożył Pan wniosek do Prezydenta Miasta w Gorzowie Wlkp. o dokonanie nowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, który uzyskał Pan 17 stycznia 2006 r.

Natomiast w dniu 16 lutego 2006 r. złożył Pan zgłoszenie o zaprzestaniu z dniem 31 grudnia 2005 r. wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT-Z) z dniem 31 grudnia 2005 r. tego samego dnia czyli 16 lutego 2006 r. złożył Pan na swoje imię i nazwisko oraz swój NIP nowe zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R). We wniosku wskazuje Pan, że powyższe dokumenty złożył Pan na skutek sugestii pracowników tut. Urzędu.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem, czy i jakie skutki podatkowe i finansowe w Pana działalności gospodarczej spowodowała przerwa we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, którą prowadził pod tym samym numerem NIP i numer regon, na tych samych zasadach oraz w tym samym miejscu co przed 31.12.2005 jak i po 17.01.2006 r. (kiedy to uzyskał Pan nowy wpis do ewidencji).

Zdaniem Pana przerwa spowodowana wykreśleniem z ewidencji i zmiana formy organizacyjnej, która zaistniała z Pana winy nie powinna obciążać Pana dodatkowymi skutkami finansowymi. Uważa Pan również, że w zakresie rozliczenia podatku VAT nie nastąpiły żadne zmiany ponieważ prowadził Pan tę działalność na takich samych zasadach i warunkach (pod rządami tej samej ustawy) jak przed wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej.

Ponadto uważa Pan, że nie powinien składać nowych dokumentów rejestracyjnych i dokonywać opłat ponieważ był Pan cały czas podatnikiem podatku VAT.

Z uwagi na powyższe należy rozważyć, czy wykreślenie Państwa z ewidencji działalności gospodarczej z dniem 31 grudnia 2005 r., powoduje również wykreślenie z rejestru podatników podatku od towarów i usług i czy w razie kontynuacji działalności powinien Pan złożyć nowe zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), a w konsekwencji czy za okres kiedy nie figurował Pan w ewidencji działalności gospodarczej może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Stosownie do postanowień art. 68 powołanej wyżej ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 137, poz. 1808 ze zmianami) małżonkowie wpisani, do ewidencji działalności pod wspólnym numerem ewidencyjnym, obowiązani byli do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu i wskazanie małżonka, który będzie wpisany pod dotychczasowym numerem. W przypadku nie złożenia wniosku, organ ewidencyjny w terminie do dnia 31 grudnia 2005 r. dokona wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej.

Pomimo wezwania, nie złożyli Państwo wniosku o zmianę wspólnego wpisu. W związku z powyższym Decyzją Urzędu Miasta Wydział Majątku i Działalności Gospodarczej w Gorzowie Wlkp. nr MDG-III-6412/66/06 z dnia 05.01.2006 r., na mocy art. 68 ust. 4 ww. ustawy, został Pan wraz z żoną wykreślony z ewidencji gospodarczej z dniem 31.12.2005 r.

Ponownego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na swoje imię i nazwisko dokonał Pan 16 lutego 2006 r. data rozpoczęcia działalności gospodarczej 17 stycznia 2006 r. (...)

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1807 ze zm.) przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej zwanej dalej ewidencją. Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.

W przedstawionym stanie faktycznym, nie ulega wątpliwości, że w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 16 stycznia 2006 r. prowadził Pan działalność gospodarczą, co prawda z naruszeniem art. 14 ust. 1 powołanej wyżej ustawy. Jednakże czynności wykonywane w tym okresie, objęte były zakresem przedmiotowym przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) i brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zdaniem tut. Organu nie stanowi o nieważności czynności dokonywanych przez Pana jako podatnika podatku od towarów i usług. Posługując się sformułowaniem zawartym w art. 6 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, można stwierdzić, że nie były to czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Przez cały ten okres czyli do 16 lutego 2006 r. był Pan również podatnikiem figurującym w rejestrze podatników podatku od towarów i usług. W związku z tym w aspekcie art. 87 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, który uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktu posiadania statusu podatnika podatku VAT czynnego (zarejestrowanego), prawo do odliczenia podatku naliczonego Panu przysługuje.

Ponadto nie było konieczne złożenie oświadczenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (VAT-Z) i powtórne zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), gdyż kontynuował Pan działalność prowadzoną na Pana imię i nazwisko oraz Pana NIP.

Gdyby przyjąć, że faktycznie miał Pan zamiar zakończyć wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu to wówczas należałoby złożyć oświadczenie o zaprzestaniu działalności (VAT-Z), ciążyłby na Panu obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i po dniu wykreślenia z ewidencji podatników nie miałby Pan prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko Pana wyrażone we wniosku uznać należy za prawidłowe (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/7/36