PP/443-35/05 - Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim PP/443-35/05 Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Prowadzimy działalność gospodarczą zarejestrowaną na imię obojga małżonków w oparciu o NIP jednego ( męża) tzw. Spółka małżeńska. Z końcem 2005 r z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana w/w forma działalności gospodarczej. Pomimo zmiany sposobu rejestracji naszych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, chcemy nadal prowadzic wspólnie działalność gospodarczą zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych np. w formie spółki jawnej. Zamierzamy działać w tym samym zakresie co dotychczas i przy wykorzystaniu tych samych składników majątku. Obecnie podatnikiem VAT jest jeden z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne dla celów VAT. Po rozwiązaniu spólki małżeńskiej podatnikiem czynnym VAT stanie sie Spółka jawna. Czy małżonek zarejstrowany dla celów VAT przed dniem likwidacji działalności zarejstrowanej na imie obojga małżonków może jako osoba fizyczna w formie wkładu ( aportu) , wnieść całe przedsiębiorstwo na pokrycie udziału w Spółce jewnej i czynność ta nie bedzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

POSTANOWIENIE

w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 10-09-2005 roku (data wpływu 14-09-2005r) i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:

- stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 14-09-2005 zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wnioskodawca wystosował następujące pytanie: czy małżonek zarejestrowany dla celów VAT przed dniem likwidacji działalności zarejestrowanej na imię obojga małżonków może jako osoba fizyczna w formie wkładu (aportu), wnieść całe przedsiębiorstwo na pokrycie udziału w spółce jawnej, bez konsekwencji podatkowych w podatku od towarów i usług?

We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:

Prowadzimy działalność gospodarczą zarejestrowaną na imię obojga małżonków w oparciu o NIP jednego z małżonków (męża) tzw. spółkę małżeńską. Z końcem 2005 roku z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana w/w forma działalności. Pomimo zmiany sposobu rejestracji naszych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, chcemy nadal prowadzić wspólnie działalność gospodarczą zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych np. w formie spółki jawnej. Zamierzamy działać w tym samym zakresie co dotychczas i przy wykorzystaniu tych samych składników majątku. Obecnie podatnikiem VAT jest jeden z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne dla celów VAT. Po zawiązaniu spółki podatnikiem czynnym VAT stanie się spółka z chwilą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn zm.) przedstawiono następujące stanowisko - cyt.

"Jesteśmy zdania, że mąż wnosząc do już zarejestrowanej spółki jawnej męża i żony wkładem (aportem) wszelkie posiadane składniki majątku a więc: materiały do produkcji pieczywa oraz wyposażenie i środki trwałe, nie poniesie z tego tytułu kosztu w postaci obowiązku odprowadzenia podatku VAT od tego majątku, a jedynie opłatę skarbową od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%wartości wkładu. W tym stanie rzeczy na dzień likwidacji spółki małżeńskiej posługującej się dla celów podatku VAT NIP-em męża, remanent końcowy (likwidacyjny) wyniesie zero, co nie wywoła obowiązku podatkowego w tym zakresie".

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów:- art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.), który stanowi,że towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle i ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.- art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.- art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że ustawy tej nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.- art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.- art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników i wspólników oraz wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części- § 8 ust. 1 pkt.6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn.zm.), który stanowi, że zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. W przedstawionym przypadku nie mamy do czynienia ze zbyciem całego przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ale przeniesieniem poszczególnych składników majątku spółki małżeńskiej jako aportu do innego podmiotu (spółki jawnej) prowadzącej działalność gospodarczą. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, przeniesienie materiałów do produkcji, wyposażenia i środków trwałych jako aportu ze spółki małżenskiej będącej podatnikiem VAT z numerem NIP męża do odrębnej firmy spółki jawnej, której wspólnikami będą małżonkowie jest zwolnione od podatku VAT. Jeżeli przekazanie majątku w formie aportu nastąpi przed dniem likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej na nazwisko męża, to na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu stan towarów wyniesie zero. Wówczas nie powstanie obowiązek w podatku VAT z tytułu zaprzestania działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja: - dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,-nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl