PP/443/31/Int-55/05 - Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Nowym Targu PP/443/31/Int-55/05 Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 11 lipca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2005 r. wpłynął wniosek, w którym zwróciła się Pani z zapytaniem jak ustalić postawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług?

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

W 2004 r. zakupiła Pani urządzenie do pomiaru wagi, wzrostu, ciśnienia, tkanki tłuszczowe w celu umożliwienia klientom apteki bezpłatnych pomiarów jw. Przy zakupie dokonano odliczenia podatku VAT traktując, że zakup ten będzie miał związek z nieodpłatnym świadczeniem usług na rzecz klientów, które traktowane są w świetle ustawy o podatku od towarów i usług na równi z odpłatnym świadczeniem usług.

Zgodnie z interpretacją otrzymaną z Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi polegające na bezpłatnych pomiarach tkanki tłuszczowej, ciśnienia lub wagi ciała wykonywane przez podmiot gospodarczy, którego podstawową działalności jest handel detaliczny wyrobami farmaceutycznymi nie są kwalifikowane odrębnie i mieszczą się w grupowaniu PKWiU "52.31.10-00.00 Usługi w zakresie handlu detalicznego wyrobami farmaceutycznymi". Usługi te podlegają opodatkowaniu 22% VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Według Pani stanowiska z uwagi na fakt, iż nie można przeliczyć kosztu świadczenia usługi dla klienta na podstawie kosztu poniesionego na zakup urządzenia, ponieważ pomiary będą dokonywane nadal i trudno określić, ile docelowo klientów skorzysta z tego urządzenia, właściwym będzie przyjęcie ceny rynkowej dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków spółdzielni oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 12 powołanej ustawy w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Zatem przedstawione przez Panią stanowisko, mówiące o przyjęciu ceny rynkowej dla celów ustalenia podstawy opodatkowania przedmiotowych usług, mając na uwadze treść art. 29 ust. 12 cytowanej ustawy, jest nieprawidłowe.

W związku ze stwierdzeniem, zamieszczonym w przedmiotowym wniosku w części dotyczącej opisu stanu faktycznego, iż nieodpłatne świadczenie usług na rzecz klientów traktowane jest w świetle ustawy o podatku od towarów i usług na równi z odpłatnym świadczeniem usług oraz mając na względzie otrzymaną przez Panią interpretację Urzędu Statystycznego w Łodzi, Naczelnik tut. Urzędu pragnie zwrócić uwagę na brzmienie cytowanego powyżej art. 8 ust. 2 w części dotyczącej warunków, jakie musi spełnić nieodpłatne świadczenie usług, aby było potraktowane jako odpłatne świadczenie usług, które zgodnie z art. 5 ust. 1 powołanej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mianowicie za czynność zrównaną z odpłatnym świadczeniem usług uznaje się także wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli:

-

nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

-

a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Zatem dopiero łączne spełnienie powyższych warunków pozwala potraktować nieodpłatne świadczenie usług jak odpłatne świadczenie usług.

Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać te wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Według danych zawartych w przedmiotowym wniosku usługi polegające na bezpłatnych pomiarach tkanki tłuszczowej, ciśnienia lub wagi ciała zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi w tym samym grupowaniu co działalność podstawowa Podatnika tj. pod symbolem PKWiU "52.31.10-00.00 Usługi w zakresie handlu detalicznego wyrobami farmaceutycznymi". Zatem nieodpłatne świadczenie przedmiotowych usług ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem, tym bardziej, że wykonywane jest z zamiarem wywarcia dobrego wrażenia na potencjalnych klientach, tym samym co najmniej jeden z warunków wymienionych przez ustawodawcę nie jest spełniony. Powyższe ustalenia pozwalają stwierdzić, iż nieodpłatne świadczenie usług na cele działalności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:

-

nie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

-

nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl