PP/443-27/06/O/MW - Opłaty eksploatacyjne za lokal w części przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2006 r. Urząd Skarbowy w Kluczborku PP/443-27/06/O/MW Opłaty eksploatacyjne za lokal w części przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.

"(...) Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Z kolei zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. nr 19, poz. 177 i nr 63, poz. 591).

Zwolnienie to jest zwolnieniem przedmiotowo-podmiotowym. Dotyczy wszelkich opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pobieranych od podmiotów wymienionych w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług i § 8 ust. 1 pkt 18 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) lokalem w rozumieniu ustawy jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903). Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 2 i 3 ustawy o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu ustawy jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Spełnienie wymagań stwierdza starosta w formie zaświadczenia. Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi"- art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali. W świetle wyżej wskazanych regulacji zwolnienie od podatku od towarów i usług określone w art. 43 ust. 1 pkt 11 dotyczy nie tylko opłat pobieranych za lokale mieszkalne lecz wszelkich opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych § 8 ust. 1 pkt 18 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów tj. związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w części przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu, jak również eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych i ponoszonych przez członków spółdzielni, którym:

- przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu,

- będących właścicielami lokali mieszkalnych,

- jak również przez właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni.

Zatem czynności Spółdzielni, za które pobiera opłaty eksploatacyjne na podstawie przepisów art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a związane z lokalami mieszkalnymi (wraz z pomieszczeniami przynależnymi - piwnice, strychy, garaże) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Z opisanego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, że członek Spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zgłosił prowadzenie działalności gospodarczej w tych lokalach, brak jest decyzji o zmianie przeznaczenia lokalu (lub jego części). A zatem lokale te zaspokajają zarówno potrzeby mieszkaniowe członków spółdzielni, jak również potrzeby w innym zakresie. Jednak z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby tego rodzaju sytuacja wykluczała zwolnienie od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w tym przepisie. Jeżeli natomiast lokal mieszkalny utraci swój charakter mieszkalny to wówczas zwolnienia określone w powyższych przepisach nie znajdują zastosowania (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/30