PP.443/26/04 - Zwolnienie od podatku od towarów i usług udostępnienia basenu i sali gimnastycznej przez szkołę

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Lubinie PP.443/26/04 Zwolnienie od podatku od towarów i usług udostępnienia basenu i sali gimnastycznej przez szkołę

Pytanie podatnika

Czy udostępnianie basenu i sali gimnastycznej przez szkołę jest zwolnione od podatku od towarów i usług?

Zagadnienie wynajmowania, czy też wydzierżawiania sali gimnastycznej na cele sportowe należy rozpatrzyć pod kątem zaklasyfikowania tej usługi w zależności od tego, komu wynajmowane jest pomieszczenie oraz w jaki sposób użytkowany będzie wynajęty obiekt, a także na jaki cel będzie wykorzystywany zysk osiągnięty z tego rodzaju działalności.

Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 4 poz. 11, między innymi usług związanych z rekreacją i sportem.

Ustawodawca jednocześnie zaznaczył, że powyższe zwolnienie może dotyczyć wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczone będą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

A zatem, jeżeli sala wynajmowana jest za odpłatnością zakładom pracy, szkołom oraz osobom fizycznym na cele sportowe, które to usługi jednocześnie sklasyfikowane zostały w grupowaniu PKWiU w podkategorii 92.62.13 jako usługi związane z imprezami sportowymi pozostałymi, gdzie indziej nie sklasyfikowane i jednocześnie zysk z takiego wynajmu przeznaczany jest na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług, wówczas będą to usługi zwolnione od podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku, kiedy obiekt sportowy udostępniany jest osobom fizycznym lub podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność gospodarczą, które z kolei organizują, np. imprezy kulturalne, rozrywkowe czy też sportowo - komercyjne, podczas których świadczone są usługi, np. reklamy, należy czynność tę potraktować jako usługę w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, na rachunek własny - PKWiU 70.20.12, podlegającą opodatkowaniu według zasad ogólnych, tj. zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, czyli stawką VAT 22%.

Reasumując, w przypadku wynajmowania obiektów sportowych przez szkołę, należy indywidualnie rozpatrzyć każdy przypadek, odpowiednio zakwalifikować daną usługę i w zależności od tego przyporządkować odpowiednią stawkę VAT lub zwolnić z opodatkowania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl