PP 443-245/2004 - Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2004 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna PP 443-245/2004 Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących

W związku z pismem Strony w sprawie interpretacji przepisów o VAT tut. Organ, zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia;

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący dostawy towarów i usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 nowej ustawy o VAT, Minister Finansów może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Do dnia 31 grudnia 2004 r. z ewidencjonowania zwolnione są czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia Min. Fin. z dnia 23 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 z późn. zm.) w sprawie kas rejestrujących, określone w poz. 1-46 wg symboli PKWiU, gdzie użyty termin- ex- oznacza, iż zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

W poz. 6 ww. załącznika jako usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej wyszczególniono: usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych (ex 55.23.15).

Z przedmiotowego pisma wynika, że Strona aktualnie prowadząc działalność handlową prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas fiskalnych lecz działalność swoją rozszerza o wynajem pokoi gościnnych w miejscowości górskiej, a działalność ta wg Strony sklasyfikowana jest wg PKD do grupy - 55.23. Z.

Strona w złożonym wniosku nie podała dla dokonywanej czynności dokładnej klasyfikacji PKW i U, dlatego tut. Organ nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi w ww. sprawie.

W gestii podatnika leży prawidłowe określenie symboli PKWiU.

Tym samym, jeśli świadczone przez Panią usługi zakwalifikowane są do PKWiU55.23.15, czynności te nie są zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej, a tym samym rozszerzona działalność podlega ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

Zauważa się, że właściwym organem, do którego należy zwracać się o sklasyfikowanie towarów i usług jest urząd statystyczny.

Tut. Organ informuje, iż w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 12, poz. 87) został wyznaczony urząd właściwy do udzielania tych opinii. Jest nim Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29.

Wyjaśnia się, iż właściwa klasyfikacja statystyczna świadczonej usługi pozwoli na ocenę, czy świadczone usługi o które Strona rozszerzyła prowadzoną działalność podlegają obowiązkowi ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl