PP/443-226-1/05/06 - Wysokość stawki podatku od towarów i usług dla usług doradztwa personalnego oraz miejsce świadczenia takiej usługi

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 3 marca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-226-1/05/06 Wysokość stawki podatku od towarów i usług dla usług doradztwa personalnego oraz miejsce świadczenia takiej usługi

Pytanie podatnika

1. Jaka jest wysokość stawki podatku od towarów i usług dla usług doradztwa personalnego oraz jakie jest miejsce świadczenia takiej usługi?

2. Jakie warunki powinny zostać spełnione przez nabywcę usługi doradztwa personalnego, którego siedziba znajduje się w Islandii, świadczonej przez Spółkę, aby usługa ta nie stanowiła czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 grudnia 2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług oraz miejsca świadczenia usług doradztwa personalnego na rzecz kontrahenta zagranicznego, mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego - stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 20 grudnia 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie doradztwa personalnego dla agencji zatrudnienia w Islandii.

Na tle tych okoliczności Podatnik sformułował następujące pytania:

Jaka jest wysokość stawki podatku od towarów i usług dla usług doradztwa personalnego oraz jakie jest miejsce świadczenia takiej usługi?

Jakie warunki powinny zostać spełnione przez nabywcę usługi doradztwa personalnego, którego siedziba znajduje się w Islandii, świadczonej przez Spółkę, aby usługa ta nie stanowiła czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Spółki miejscem świadczenia usług doradztwa personalnego na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w Islandii jest Islandia, a ww. usługa nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto Spółce przysługuje prawo do całkowitego odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów związanych z działalnością firmy w danym okresie rozliczeniowym. Odnośnie drugiego z postawionych pytań Spółka uważa, że firma z Islandii musi posiadać status podatnika prawidłowy dla swojego państwa, a faktura wystawiona przez Spółkę musi zostać uzupełniona o informację, iż podatek VAT rozlicza nabywca.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z przepisem szczególnym art. 27 ust. 3 pkt 1 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 5 w przypadku, gdy usługi dostarczania personelu są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W takim przypadku, obowiązek rozliczenia podatku z tytuły świadczonych usług ciąży na kontrahencie z Islandii. Dla Spółki będą to usługi niepodlegające opodatkowaniu, z prawem do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem posiadania stosownych dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami - na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony w piśmie stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uważa, iż w przypadku, gdy podatnik świadczy usługi dostarczania (oddelegowania) personelu na rzecz kontrahentów spoza UE, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, to usługi takie są opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy, czyli w Islandii.

Zobowiązanym do rozliczenia podatku jest usługobiorca mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego. Polski podatnik nie wykazuje podatku z tego tytułu.

Zgodnie natomiast z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Ponadto na podstawie art. 106 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym Spółka winna dokumentować przedmiotowe transakcje fakturami VAT bez naliczenia podatku.

Ponadto zgodnie z § 9 ust. 15 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) faktury wystawiane przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, świadczących usługi określone w art. 27 ust. 3 lub w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinny zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

W świetle powyższego stanowisko Spółki w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług oraz miejsca świadczenia usług doradztwa personalnego na rzecz kontrahenta zagranicznego, mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl