PP.443/2/2004 - Opodatkowanie opakowań zwrotnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2004 r. Urząd Skarbowy w Pińczowie PP.443/2/2004 Opodatkowanie opakowań zwrotnych

Pytanie podatnika

Jaką stawką należy opodatkować opakowania zwrotne?

Czy zapis na fakturze za piwo dotyczący pustego opakowania jest słuszny, czy winien być uwidoczniony na odrębnym dokumencie?

Odpowiedź

W odpowiedzi na pismo z dnia 24 maja 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że zgodnie z § 73 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 154, poz. 797) sprzedaż towarów, z wyłączeniem eksportu i importu towarów, które mogą być użyte jako opakowania zwrotne, z wyjątkiem nowych opakowań sprzedawanych przez producentów i importerów, była zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT w latach 1996-1997.

Opakowania zwrotne (beczki po piwie typu KEG) były rozliczane w odrębnej pozycji na tej samej fakturze VAT dotyczącej zakupu towarów - takie rozliczenie opakowań jest właściwe.

W przypadku, gdy opakowania zwrotne (beczki) były sprzedawane przedsiębiorstwu, wówczas mieliśmy do czynienia z normalną sprzedażą towarów zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT.

W przypadku, gdy beczki były wypożyczane za kaucją, to także znajduje zastosowanie przytoczony wyżej przepis § 73 pkt 1 lit. c cytowanego rozporządzenia, tzn. zwrot opakowań kaucjonowanych również nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z § 46 cytowanego rozporządzenia, jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając za to kaucję, wartość opakowania nie uwzględniało się w treści faktury VAT. Jak wynika z brzmienia przedmiotowego przepisu, pobór i zwrot opakowań kaucjonowanych nie wymagał dokumentowania w postaci faktur VAT. Wartość opakowania zwrotnego można było zamieścić w fakturze VAT dotyczącej sprzedaży towarów, ale nie w jej treści obowiązkowej, lecz ewentualnie pod nią. Obrót opakowaniami zwrotnymi mógł być też udokumentowany w inny sposób - innego rodzaju dowodami księgowymi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl