PP-443/188/06 - Obniżenie kwoty podatku należnego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług dokonywanych w związku z adaptacją budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Górze PP-443/188/06 Obniżenie kwoty podatku należnego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług dokonywanych w związku z adaptacją budynku.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia .... wpłynął w dniu ....., uzupełnionego pismem z dnia .......... (który wpłynął w dniu ....) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej rozliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu nieruchomości wraz z opłatami, usług i materiałów do remontu jako inwestycja jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu ... do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Górze wpłynął wniosek

Pana X o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan X przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność m.in. w zakresie zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek oraz kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Podatnik dokonał nabycia budynku administracyjnego wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów w celu zaadoptowania go na salon sprzedaży z zapleczem na potrzeby własnej działalności gospodarczej (parter budynku) i na cztery mieszkania do dalszej odsprzedaży (piętro). Zakres prac budowlanych obejmuje remont elewacji i dachu budynku, wymianę stolarki budowlanej, wytyczenie i postawienie ścian działowych, wykonanie instalacji c.o., wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz wykonanie prac remontowych (posadzki, podłogi, ściany) do stanu pod używanie lub zamieszkanie.

W wyniku tych prac powstanie salon sprzedaży z zapleczem, który wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej w wartości rzeczywistych nakładów powiększonych o proporcjonalne rozliczenie nakładów na nieruchomość liczonych według wskaźnika powierzchni salonu do powierzchni całego budynku. Rozliczenie tych kosztów w koszty działalności gospodarczej następować będzie w czasie (art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zgodnie z ustawowymi wskaźnikami odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w przypadku mieszkań nakłady poniesione na ich wytworzenie w wartości ustalonej analogicznie jak w przypadku salonu sprzedaży zaliczane będą do kosztów działalności gospodarczej w momencie uzyskania przychodu z tytułu ich sprzedaży.

Własne stanowisko Podatnika: Pan X uważa, iż w deklaracji VAT-7 poniesione nakłady na zakup i adaptację zgodnie z otrzymanymi fakturami zakupu w poszczególnych miesiącach powinny być wykazywane w poz. 44 - wartość netto i 45 - kwota naliczonego podatku VAT.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Górze informuje, iż przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe ponieważ:

Na mocy art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W art. 88 ust. 3 cytowanej ustawy z ograniczenia tego wyłączono m.in. wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, a więc środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Składniki majątku podlegające amortyzacji zostały wymienione w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.

W świetle powyższych wyjaśnień oraz cytowanych przepisów Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług dokonanych w związku z adaptacją przedmiotowego budynku, z tym że wydatki związane z adaptacją budynku należy rozdzielić na: wydatki związane z lokalami przeznaczonymi do odsprzedaży, które będą stanowiły bezpośrednio koszty uzyskania przychodu (należy wykazać w poz. 46 i 47 deklaracji VAT-7 jako zakupy pozostałe), oraz wydatki związane z pomieszczeniem przeznaczonym na działalność firmy (salon sprzedaży), których suma będzie stanowiła wartość początkową środka trwałego podlegającego amortyzacji (należy wykazać w poz. 44 i 45 deklaracji VAT-7 jako środki trwałe). Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl