PP-443/18/2004 - Rozliczenie faktury z tytułu wykonania usług elektrycznych

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Słubicach PP-443/18/2004 Rozliczenie faktury z tytułu wykonania usług elektrycznych

Pytanie podatnika

Kiedy podatnik powinien rozliczyć fakturę z tytułu wykonania usług elektrycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słubicach, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo informuje:

Odpowiedź

Obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 ustawy VAT.

Obowiązek wystawienia faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego, podatku o podobnym charakterze.

Obowiązek wystawienia faktur ma miejsce również w stosunku do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (zaliczek).

Moment wystawienia faktury przez podmioty, wykonujące działalność w zakresie usług elektrycznych, które zostały zaklasyfikowane do robót ogólnobudowlanych, nie jest równoznaczny z powstaniem obowiązku podatkowego. Fakturę należy wystawić nie później niż z dniem wystąpienia obowiązku podatkowego tzn. najpóźniej z dniem zapłaty należności lub najpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi, jeżeli zapłata nie nastąpiła. Faktura w takim przypadku nie może być jednak wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Jeżeli podatnik wystawił fakturę w dniu otrzymania zapłaty, przedpłaty, zadatku, zaliczki lub raty lub w 30 dniu od wykonania usługi, lub jej części potwierdzonej protokołem odbioru, to wówczas data wystawienia faktury jest taka sama jak moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. Wcześniejsze wystawienie dokumentów sprzedaży faktury, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed dniem wystąpienia obowiązku podatkowego, faktury nie ma wpływu na zmianę momentu powstania obowiązku. Jest nim data otrzymania każdej zapłaty, przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty lub w przypadku ich braku, 30 dzień od daty wykonania usługi, jak jej części, potwierdzanej protokołem odbioru robót.

Wystawiając fakturę po wykonaniu usługi i rozliczenie jej w miesiącu wystawienia, w przypadku gdy nie było zapłaty jest niezgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Faktury dokumentujące wykonanie ww. usługi, winne być rozliczone w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.

Sytuacja przedstawiona w piśmie ma bezpośrednie odniesienie do powyższych zapisów, w związku z czym obowiązek podatkowy w przedmiotowej usłudze powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, przy czym należy wystawić fakturę VAT najpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl